Rekordní rychlost! Virgin Hyperloop propojí města rychlostí přes 1 000 km/h

Společnost Virgin Hyperloop se podělila o nejnovější záběry, na kterých je vidět, jak se její prototyp stroje řítí zkušebním tunelem rychlostí přes 300 km/h. Video je také první příležitostí slyšet zvuk, který vlak vydává.

Společnost Virgin Hyperloop plánuje přepravovat cestující a náklad rychlostí blízkou rychlosti letecké dopravy s nulovými emisemi.

Po úspěšném prvním testu s cestujícími v listopadu loňského roku přichází společnost Virgin Hyperloop s novým videem, které popisuje provoz jejího podzvukového vlaku. Zjistíme, že společnost zvolila dosud nevídanou konstrukci, která celý trakční systém neumisťuje pod kapsli, ale nad ni. Kapsle je proto zavěšena na trubici, místo aby se pohybovala na pohonném podvozku.

Společnost Virgin Hyperloop tvrdí, že její systém magnetické levitace a pohonu je desetkrát účinnější než nejrychlejší vlaky maglev, které se v současnosti používají. Kapsle neboli „moduly“ se budou pohybovat v téměř vakuové trubici, aby se prakticky eliminovalo tření vzduchu. Společnost tvrdí, že její dopravní řešení bude schopno přepravit 50 000 cestujících za hodinu rychlostí 1 078 km/h a bez sebemenších emisí škodlivin. Podle simulátoru na webových stránkách Virgin Hyperloop si můžete vyzkoušet, jak cesta z města do jiného města trvá dlouho.

Tento 100% elektrický systém by mohl být napájen solárními panely instalovanými podél horní části tubusu. V závislosti na terénu by se na trati Hyperloop mohly střídat nadzemní a podzemní úseky. Raketoplány společnosti Virgin Hyperloop budou moci přepravovat až 28 cestujících. Budou jezdit v konvoji, ale nebudou fyzicky propojeny jako vlak, což má zajistit větší flexibilitu při obsluze různých destinací.

Mnoho slibů, ale stále mnoho otázek
Snadnost nasazení, kterou se společnost ohání, je prozatím zcela teoretická a neexistují žádné konkrétní důkazy, že výstavba a provoz trati Hyperloop jsou skutečně ekonomičtější a méně škodlivé pro životní prostředí než konvenční železniční tratě. Nezapomeňme, že myšlenka Hyperloopu je velmi stará. Zrodila se v hlavě fyzika a inženýra Roberta Goddarda, který ji teoreticky popsal v roce 1904. Elon Musk tento koncept oživil v roce 2012, kdy inicioval projekt s otevřeným zdrojovým kódem, který převzalo několik společností a studentských skupin.

Hyperloop TT a TransPod jsou dva hlavní konkurenti společnosti Virgin Hyperloop, která na svém podzvukovém vlaku pracuje od roku 2014 a poblíž Las Vegas (USA) má zřízeno testovací centrum, kde bylo provedeno více než 500 testů. První komerční provoz chce společnost zahájit do roku 2027. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Indie patří k zemím, které se připravují na to, že jako první uvítají tyto linky Hyperloop.

Zdroj: Virgin Hyperloop