O Bermudském trojúhelníku vzniklo od roku 1964 mnoho teorií – od bludných vln až po UFO. Znáte je?

Bermudský trojúhelník, který se nachází v jižním Atlantiku mezi Floridou, Portorikem a Bermudami, je považován za epicentrum ztroskotání lodí a leteckých havárií. Teorie o příčinách těchto tragédií začínají u nadpřirozených příčin, jako jsou mimozemšťané a časové deformace, a končí extrémními povětrnostní jevy, jako jsou vodní smrště a ničivé vlny. Výčet několika teorií v souvisejících s Bermudským trojúhelníkem přináší web Popularmechanics.

První zmínka o Bermudském trojúhelníku – někdy nazývaném Ďáblův trojúhelník – pochází z roku 1964, kdy spisovatel Vincent Gaddis v časopise Argosy sepsal katalog mnoha katastrof, které se tam od konce 19. století odehrály. O deset let později vydal nadšenec do paranormálních jevů Charles Berlitz bestseller s příznačným názvem Bermudský trojúhelník, kterého se prodalo více než 14 milionů výtisků. Od té doby se Bermudský trojúhelník natrvalo zabydlel v naší kolektivní představivosti a stal se synonymem pro záhadná zmizení a tragédie. Dnes existuje o Bermudském trojúhelníku mnoho konspiračních teorií. Tady jsou některé z nich.

Atlantida
Byl to sám Charles Berlitz, kdo rozšířil myšlenku, že za ztroskotání lodí a havárie letadel v bermudském trojúhelníku je nějakým způsobem zodpovědné ztracené město Atlantida. Od té doby se k této teorii přidali další a tvrdí, že technologie vyvinutá Atlanťany – včetně krystalové energie – je stále aktivní na mořském dně a způsobuje mechanické poruchy lodí a letadel nad ním. Největší chybou této teorie je samozřejmě to, že Atlantida není skutečná.

Bludné vlny
Bludná vlna je neobvykle velký a nepředvídatelný vodní příboj, obvykle dvakrát vyšší než okolní vlny. Před několika lety vědci z univerzity v anglickém Southamptonu tvrdili, že vody bermudského trojúhelníku jsou obzvláště zralé pro vznik bludných vln kvůli bouřím, které se sem přesouvají ze všech stran. Některé z těchto vln mohou podle vědců dosahovat výšky až 100 stop. Přestože práce vědců vzbudila velkou pozornost, nedokázala vysvětlit, co by mohlo způsobit pád letadla v bermudském trojúhelníku.

Magnetické síly
Když se USS Cyclops a 306 mužů na jeho palubě někdy po 4. březnu 1918 ztratila, šlo o největší jednorázovou ztrátu na životech v historii amerického námořnictva, která nesouvisela s bojem. S délkou téměř 170 metrů byl Cyclops jednou z největších lodí námořnictva. Poslední zpráva z lodi, která vezla náklad manganové rudy a byla na cestě do Baltimoru, zněla: „Počasí dobré, vše v pořádku.“

Bermudský trojúhelník je jedním ze dvou míst na Zemi, kde kompas ukazuje na skutečný sever místo na magnetický sever. Zatímco pravý sever je pevný bod, kde se na mapě sbíhají linie zeměpisné délky, magnetický sever se neustále mění – je to bod na povrchu Země, kde magnetické pole směřuje přímo dolů. Rozdíl mezi nimi se nazývá „deklinace“ a všichni vyškolení piloti lodí a letadel vědí, že ji mají zohlednit při vytyčování kurzu.

Konspirační teorie, že za děsivou historií trojúhelníku stojí poruchy kompasu, je tedy snadno vyvratitelná. Především se totiž, že mnoho pilotů o magnetické deklinaci jednoduše nevědělo. Mnoho a mnoho lodí a letadel touto oblastí totiž proplouvají bez nehod.

Mimozemšťané
Fakt, že existuje teorie o Bermudském trojúhelníku, v níž figuruje UFO asi nikoho nepřekvapí, tam jsou obvykle i UFO. V tomto případě se vypráví, že mimozemšťané využívají Bermudský trojúhelník jako portál na naši planetu. Tam shromažďují lidi a technologie, které potřebují k výzkumu našeho druhu. Tato teorie vysvětluje, proč se mnoho lodí a letadel, které v bermudském trojúhelníku ztroskotají, nikdy nenajde.

Metanové bubliny
V roce 2016 skupina vědců z Arktické univerzity v Norsku oznámila, že na dně Barentsova moře u norského pobřeží objevila masivní, půlkilometrové krátery. Předpokládali, že krátery vznikly náhlými explozemi hlubokých podmořských ložisek metanu.

Mnoho konspiračních teoretiků se této myšlenky chytlo a tvrdilo, že tento jev může být příčinou ztroskotání lodí v bermudském trojúhelníku. O několik měsíců později však sami vědci tuto bublinu takříkajíc splaskli. „Neexistují žádné souvislosti s Bermudským trojúhelníkem,“ uvedli v prohlášení z roku 2016, které zveřejnilo Centrum pro arktické plynové hydráty, životní prostředí a klima, koalice vědců, kteří se zabývají arktickou mořskou geologií.

Červí díry
Mohl by být Bermudský trojúhelník portálem do jiného prostoru a času? Pilot jménem Bruce Gernon tvrdí, že ano. „Nevěřil jsem na cestování v čase ani na teleportaci, dokud se mi to nestalo,“ říká Gernon. Pilot tvrdí, že jeho plavidlo obklopila mlha a on poskočil o 160 kilometrů vpřed. Nevěříte tomu? Gernon si zapamatoval každý detail toho letu, svůj zážitek zdokumentoval a v roce 2017 o něm vydal vlastní knihu.

Waterspouts
Podle NASA jsou waterspouts (vodní chrliče) rotující sloupy vlhkého vzduchu, které se tvoří nad teplou vodou. Podobají se tornádu v oceánu a mohou mít rychlost větru až 125 kilometrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že Atlantský oceán u pobřeží Floridy je jednou z nejaktivnějších oblastí na světě, kde se tento nepříznivý meteorologický jev vyskytuje, někteří vyslovili domněnku, že by mohly být zodpovědné za katastrofy v Bermudském trojúhelníku.

Ačkoli tato teorie nebyla prokázána, může být nejblíže pravdě, protože Pobřežní stráž Spojených států a Národní úřad pro oceán a atmosféru uvedly, že veškerá neštěstí v této oblasti byla pravděpodobně způsobena špatným počasím a nezkušenými navigátory. Zároveň obě agentury tvrdily, že na bermudském trojúhelníku není vůbec nic tak zvláštního.

„Oceán byl pro lidi vždy tajemným místem, a pokud se do něj zapojí špatné počasí nebo špatná navigace, může být smrtelně nebezpečný. To platí po celém světě. Neexistují žádné důkazy o tom, že by k záhadným zmizením docházelo v bermudském trojúhelníku častěji než v jiných velkých, dobře procestovaných oblastech oceánu.“

Podle americké pobřežní stráže a NOAA tedy neexistují žádné důkazy, že by v Bermudském trojúhelníku mizely lodě nebo letadla častěji než kdekoli jinde na světě. Ať už je to s reálnými příčinami zmizení lodí a letadel v oblasti Bermudského trojúhelníku jakkoli, tento prostor už navždy zůstane v myslích lidí uchován, jako jedno ze záhadných míst naší planety. Lidé prostě mají záhady rádi.

Zdroj: popularmechanics.com