Nová ruská bojová vozidla BMP-3 a BMD-4M byla spatřena na cestě do frontových linií

Kurganmašzavod, ruská společnost specializující se na výrobu vojenské techniky, nedávno zveřejnila video zobrazující poslední přípravy bojových vozidel BMP-3 a BMD-4M před jejich odesláním na frontové linie, píše portál TechWP.

BMP-3: Zkušený bojovník z řad pěchoty

První v linii je BMP-3, vozidlo, které bylo poprvé uvedeno do výroby v roce 1987. Původně bylo navrženo jako lehký plovoucí tank, což mu dodává unikátní schopnosti, ale také specifické slabiny, jako je nižší odolnost pancíře a riskantní umístění munice. Přes tyto nevýhody je BMP-3 dobře vybaveno pro boj – disponuje nízkotlakým kanónem ráže 100 mm, protitankovým odpalovačem, automatickým kanónem ráže 30 mm a kulomety.

BMD-4M: Novější a lehčí verze pro výsadkáře

Na scénu přichází také BMD-4M, modernější verze určená primárně pro výsadkové jednotky. Ačkoliv jeho prototypy byly poprvé představeny v roce 2008, sériová výroba byla zahájena až v roce 2015. Toto vozidlo je lehčí než jeho předchůdce, vážící pouhých 13 tun, což umožňuje jeho přepravu vzduchem. Navzdory nižší hmotnosti zůstává výzbroj srovnatelná s BMP-3, včetně kanónu a kulometů, což z BMD-4M činí smrtící nástroj na bojišti.

Zdroj: TechWP