Nová technologie omlazuje staré solární panely. Molekuly polykřemíku změní své uspořádání a zacelí se „díry staří“

Společnost EtaVolt, která je spjata se Singapurskou technologickou univerzitou Nanyang (NTU Singapore), vyvinula nové zařízení, které omlazuje solární panely a chrání je před degradací, píše portál Inceptivemind.

Solární panely obvykle začínají ztrácet účinnost již několik hodin po instalaci, zejména v prvním roce, a to kvůli nepříznivým podmínkám prostředí. To může mít za následek až 10% nebo větší pokles výkonu v průběhu životnosti panelů, což podle odhadů způsobuje celosvětové ztráty energie ve výši přibližně 2 miliard dolarů, tedy zhruba 44 miliard korun.

Ačkoli existují konvenční metody, jak udržet výkon solárních panelů, jako je čištění vrchní skleněné vrstvy nebo výměna celého modulu, v současné době neexistuje cenově dostupný způsob, jak snadno obnovit jejich výkon v terénu nebo na místě.

Pomocí nové technologie, která dokáže dodat starým solárním článkům energii s několikanásobnou intenzitou slunečního světla, mohou vědci rychle a levně omladit staré solární panely. Zařízení může také chránit nové i staré solární panely před zhoršením výkonu způsobeným světlem a teplem.

Nová technologie nazvaná Advanced Regeneration Technology funguje tak, že na solární články působí intenzivní světlo a řízená teplota přesně tak, aby se molekuly polykřemíku rychle pohybovaly. Tím se údajně změní jejich uspořádání a zacelí se „díry“ způsobené poškozením světlem a teplem. Tento proces opravuje solární panely, aby se zabránilo úniku energie, a zajišťuje optimální sběr světelné energie.

Nové zařízení se dokáže automaticky převalovat přes solární panely o délce až 2,3 metru. Proces trvá pouze méně než pět minut a může pomoci ošetřeným solárním panelům obnovit až 5 % jejich ztraceného výkonu v terénu. Ještě lepší je, že dokáže zabránit a minimalizovat další degradaci solárních článků až po dobu pěti let, v závislosti na typu solárních panelů.

Také se tvrdí, že je použitelný pro přibližně 90 % solárních modulů dostupných na trhu, včetně těch, které obsahují bór, kyslík, defekty a další nečistoty. Lze jej také použít v interiéru a nasadit na místě pro venkovní solární farmy.

Zdroj: Inceptivemind