Levné průhledné solární články stanovily nový rekord v účinnosti

Tým vědců ze švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) ve Švýcarsku vyvinul nový druh solárních článků. Jejich výrazně zvýšená účinnost slibuje levné, transparentní a všudypřítomné panely vyrábějící energii. Moderní solární články, známé také jako Grätzelovy články, vynalezli Brian O’Regan a Michael Grätzel v roce 1988 jako alternativní levný solární článek, jak píše server Techspot.

Fotoelektrochemický systém, jehož základem je polovodič vytvořený mezi světlocitlivou anodou a elektrolytem, přeměňuje elektromagnetické záření na elektrickou energii. Panely jsou průhledné a jejich výroba je levná. Mohou být vyrobeny v několika barvách a již se používají v některých budovách se skleněnými fasádami. Solární články však lze vyrobit i jako flexibilní, což znamená, že by mohly být vhodné pro zabudování do přenosných elektronických zařízení a zařízení internetu věcí.

Současné solární články citlivé na barvu se prodávají ve velkém měřítku, ale jsou méně účinné při přeměně slunečního světla na energii než běžné solární panely. Nedávné pokroky v oblasti fotosenzitizérů a dalších komponent solárních článků zlepšily účinnost konverze jak při slunečním záření, tak při okolním světle.

Tým nyní vyvinul nový přístup, který poprvé umožňuje dosáhnout účinnosti až 15,2 % při simulovaném slunečním světle a zároveň udržet dlouhodobou provozní stabilitu po dobu více než 500 hodin během testování. Zvýšením aktivní plochy na 2,8 cm2 dosáhla účinnost přeměny energie maximální hodnoty 30,2 %.

Ve své studii publikované v časopise Nature dosáhli vědci převratných výsledků tím, že vylepšili sadu dvou nově navržených fotosenzibilizujících molekul barviva, aby zvýšili fotovoltaický výkon solárních článků. Tým vysvětluje, že nové fotosenzibilizátory mohou shromažďovat světlo v celé oblasti viditelného světla. V budoucnu by se účinné solární články mohly stát zdroji energie a náhradou baterií pro elektronická zařízení s nízkou spotřebou energie, která jako primární zdroj energie využívají okolní světlo. Velké budovy a skleníky by zároveň mohly napájet elektrickou síť tím, že by vyráběly více energie, než spotřebují.

Zdroj: techspot.com