Německo představuje nový dělostřelecký kousek. Jedná se o nejdelší dělo ráže 155 mm
Na nedávném veletrhu Eurosatory bylo k vidění množství vojenské techniky pro různé účely a dělostřelecké systémy byly jedním z nich. Pozornost vzbudil německý demonstrátor houfnice na kolovém podvozku s nejdelší hlavní na světě, jak uvádí sever Joint Forces.
Na letošním ročníku veletrhu Německo představilo řadu kuriozit, počínaje tankem KF51 Panther, nejnovější verzí tanku Leopard 2A7A1, EMBT (vyvíjeným společně s Francouzi) a konče automatickým granátometem SSW40. Přidán bude také nový německý dělostřelecký systém ráže 155 mm s velmi dlouhou hlavní ráže 60 mm (9,3 m), který bude namontován na desetikolovém nákladním vozidle rodiny HX3.
V případě hlavňového dělostřelectva je princip jednoduchý a v podstatě lze říci, že čím delší hlaveň, tím větší dostřel. Proto se nejmodernější systémy zemí NATO, jako jsou CAESAR, PzH-2000 nebo Krab, vyznačují délkou hlavně 52 ráží (~ 8 m) a mohou bojovat s cíli na vzdálenost přes 40 km nebo dokonce 50 km při použití vhodné munice s raketovými nosiči. To je významná výhoda oproti ruským hlavňovým systémům, které jsou schopny zasáhnout cíle do vzdálenosti maximálně ~30 km.
Demonstrátor společnosti Rheinmetall je podle výrobce schopen zasáhnout cíle na vzdálenost přes 75 km pomocí plynových generátorů nebo raketových nosičů. Za zmínku však stojí, že se pracuje také na střelách s proudovým motorem, které budou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost výrazně větší než 100 km. Jedna ze společností, konkrétně norská Nammo, tvrdí, že její nová střela bude schopna zasáhnout cíle na vzdálenost 150 km v případě dělostřelectva s hlavní ráže 52 a s hlavní ráže 60 bude možná i přes 200 km.
Podle serveru edrmagazine.eu se věž spolu s automatickým nabíjecím zařízením může otáčet v celém rozsahu 360 stupňů a elevační úhel zbraně je -2/+70 stupňů. Zásoba munice podle požadavků německé armády (plány počítají s pořízením 120 děl na kolovém podvozku) činí 40 kusů, ale podvozek má dodatečnou rezervu nosnosti 5 tun.
Jedná se o vysoce automatizovaný systém, k jehož obsluze stačí dva vojáci v obrněné kabině (úroveň 3/3b podle normy STANAG 4569). Podle výrobce je doba přechodu z pochodu do palby a naopak kratší než 20 sekund a celá kanónová houfnice váží 47 tun (-/+ 5 tun rezerva). To je podstatně více než například u francouzského Caesara, ale německé dělo se vejde do zavazadlového prostoru letadla, jako je Boeing C-17 Globemaster III, takže bude možná i letecká přeprava.
Zkoušky celého systému mají začít na konci roku 2022 a vyhlídka na hlavňový dělostřelecký systém s dostřelem srovnatelným s raketovým dělostřelectvem může zaujmout řadu zemí, které dosud používají systémy s hlavněmi kratšími než 52 ráží. Důvodem je, že údržba hlavňového dělostřelectva je mnohem levnější než údržba raketových systémů.
Zdroj: joint-forces.com