Veletrh zbraní Eurosatory 2022 aneb jak se Evropa znovu zamilovala do tanků
Veletrh zbraní Eurosatory 2022 skončil. Ve stínu ruské agrese proti Ukrajině představili výrobci zbraní své návrhy. Jeden trend se zdá být zcela jasný: Evropa se po letech snižování významu obrněných zbraní omluvila tankům a těžkým pásovým bojovým vozidlům, jak uvádí web Shephard Media.
Ještě před několika lety byly těžké zbraně v Evropě nebo alespoň v některých jejích částech passé. Nizozemsko zrušilo své obrněné síly na začátku minulého desetiletí, Belgie tak učinila v roce 2014 a ještě v roce 2020 jako jednu z možností zvažovala Spojené království opuštění tanků. Odzbrojení tanků bylo stejně jako v Belgii doprovázeno zrušením samohybného dělostřelectva, jak píše server Joint Forces.
Ačkoli od těchto rozhodnutí neuplynulo více než deset let, nyní jsme svědky úplného obratu trendu. Zkušenosti z války na Ukrajině jasně ukazují, že v moderní válce, navzdory nejrůznějším technickým novinkám, platí v případě pozemních vojsk přesně to, co v dřívějších konfliktech 20. století: odolnost tankového pancíře a palebná síla dělostřelectva.
Kdo může, nakupuje tanky, modernizuje ty, které již vlastní, a objednává nové, perspektivní konstrukce. Reakce na tuto poptávku se mohla projevit i během Eurosatory 2022.
Panther KF51
Jednou z nejzajímavějších zbraní představených na salonu je německý tank Panther KF51. Stroj vyvinutý silami koncernu Rheinmetall není (což je třeba zdůraznit) dalším tankem německé armády.
Panther KF51 je návrh vytvořený pro zahraniční uživatele Leopardů 2, kteří je budou chtít v blízké budoucnosti nahradit tankem nové generace. Rheinmetall se rozhodl použít ve svém vybavení kanon ráže 130 mm, který by měl podle výrobce zajistit 50% zvýšení palebné síly.
Vylepšený hlavní bojový tank (EMBT)
Inovace tanků však Pantherem nekončí. Pozornost si zasloužil také demonstrátor evropského tanku budoucnosti Enhanced Main Battle Tank (EMBT), který vytvořil koncern KNDS (výsledek spolupráce německé KMW a francouzského koncernu Nexter).
Znakem doby je skutečnost, že tank budoucnosti, navzdory použití automatického nabíjení, zůstává se čtyřčlennou posádkou. Čtvrtá osoba však není nabíječ, ale „systémový operátor“, který je zodpovědný za obsluhu systému řízení boje tanku, bezpilotního prostředku a dalšího palebného stanoviště s 30mm kanónem ARX 30.
Vzhledem k tempu prací bude EMBT pravděpodobně hotov mnohem dříve než další francouzsko-německý tankový projekt MGCS, což by mohlo být předzvěstí zajímavé rivality. Nezávisle na demonstrátoru EMBT představil koncern KMW nejnovější verzi tanku Leopard 2 model Leopard 2A7A1, vybavený izraelským systémem aktivní ochrany Rafael Trophy HV.
MGCS – výzbroj pro tank budoucnosti
V případě programu MGCS byla ukázána pravděpodobná výzbroj budoucího francouzsko-německého tanku. Kanon Ascalon ráže 140 mm je hlubokým vývojem projektu z 90. let minulého století.
Leopard 1
Návrh předložený belgickou společností Cockerill se zdá být mimořádně zajímavý. Na jejím stánku jste si mohli prohlédnout vizi modernizace tanku Leopard 1 staré konstrukce z 60. let, která je navzdory svému stáří stále ve službě v několika zemích, včetně evropských (např. v Řecku a Turecku).
Modernizace počítá s nahrazením hlavní výzbroje starého tanku modernějším kanónem stejné ráže (105 mm), umístěným v nové věži Cockerill 3105. Bohužel slabé pancéřování tanku Leopard 1 nebylo posíleno.
Spolupráce mezi Polskem a Jižní Koreou
Za zmínku stojí také dohoda o spolupráci v oblasti tanků mezi polskou zbrojovkou a jihokorejskou společností Hyundai Rotem během Eurosatory 2022. Očekává se, že výsledkem bude mimo jiné nový polský základní tank, který je vývojem korejského tanku K2, a také pravděpodobně obrněný transportér navržený v Koreji.
Boxer – dříve kola, nyní pásy
Neobvyklý návrh předložil německý koncern KMW, který představil nejnovější variantu svého těžkého transportéru Boxer. Německý stroj se donedávna vyznačoval kombinací silného pancéřování a kolové trakce. Tentokrát KMW ukázala Boxer ve verzi s pásovým podvozkem.
Vozidlo v této variantě bylo vyvinuto jako vozidlo palebné podpory, známé také jako lehký tank. Kola byla nahrazena pásy a na korbu byla umístěna věž se 120mm kanónem, vybaveným automatickým nabíjecím zařízením. Ten je doplněn odpalovacími zařízeními protitankových řízených střel Spike LR2, která jsou ukryta ve věži.
Bojová vozidla pěchoty AS21 Redback a Tulpar
Na výstavě byla k vidění také bojová vozidla pěchoty. Jedním z nich byl jihokorejský AS21 Redback (považovaný také za těžší doplněk polských Badgerů), hodnocený jako vozidlo s velmi vysokou úrovní pancéřové ochrany.
Jeho doplňkem je izraelský systém aktivní ochrany Iron Fist. Jedná se o systém hard-kill, což znamená, že fyzicky ničí přilétající střely. Celou rodinu obrněných vozidel představil také turecký Otokar. Mezi nimi vynikala dvě vozidla Tulpar. Tulpar je zajímavý design, který nabízí velmi vysoký potenciál modernizace.
Hmotnost vozidla může v závislosti na variantě dosahovat 28 až 45 tun, což umožňuje velmi širokou škálu úprav, instalaci různých typů výzbroje nebo přídavného pancéřování.
Příkladem praktického využití této možnosti je Tulpar v provedení „lehkého tanku“, tj. vozidla palebné podpory. Turecký stroj byl vybaven věží Cockerill s kanónem ráže 105 mm. Otokar také předvedl verzi bojového vozidla pěchoty Tulpar s izraelskou věží Rafael Samson.
Pásový bojový robot typu X
Pásová vozidla s posádkou doplnili roboti. Jedním z nich byl Type-X, dílo estonské společnosti Milrem Robotics a norské Kongsberg Defence & Aerospace. Tento robot, vyvinutý v rámci programu Nordic Robotic Wingman (NRW), by měl poskytovat podporu tankům a bojovým vozidlům pěchoty.
Byla mu přidělena role bezpilotní palebné platformy, která je v současné verzi vybavena věží Protector RT40 s kanónem XM813 ráže 30 mm. Robot již absolvoval úspěšné zkoušky v terénu, včetně střelby na různé typy cílů.
Zdroj: shephardmedia.com, joint-forces.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]