Německé Pumy za 437 milionů korun posílí obranu Litvy, stejně jako modernizované Leopardy 2A6

Litva bude brzy hostit německé obrněné brigády, které by měly v regionu posílit odstrašující sílu vůči Rusku. V rámci tohoto strategického kroku vytvoří Německo v Litvě obrněnou brigádu „Panzerbrigade 42“, do výzbroje které spadají moderní německá bojová vozidla pěchoty typu SPz Puma a tanky Leopard 2A6, píše web DBwV.

SPz Puma, známá svou cenou přesahující 437 milionů korun za kus představuje významný pokrok v obrněných vozidlech. Tato vozidla, která vstoupila do služby v roce 2015, jsou vybavena nejnovějšími technologiemi, včetně kamerového systému, který posádce poskytuje kompletní 360stupňový přehled o bojišti.

Leopard 2A6: Dlouhý dosah, silný úder

Tank Leopard 2A6 vyniká lepším pancéřováním a pokročilou optoelektronikou ve srovnání s předchozími modely. Jeho 120mm kanon Rheinmetall Rh-120 L/55 přináší vyšší přesnost a účinnost díky schopnosti vypouštět projektil APFSDS-T s větší rychlostí a tím i penetrační schopností.

Nové taktiky a ochrana

SPz Puma se také může pochlubit inovacemi, jako je „lovec-zabiják“ režim, který umožňuje veliteli vozidla zaměřovat cíle pro kanon místo střelce, což urychluje reakční čas a efektivitu útoku. Taktická flexibilita je dále zvýšena díky jejich schopnosti integrovat přídavný pancéřový balíček, zvýšení celkové hmotnosti na 43 tun, a zlepšení všesměrové ochrany až na úroveň STANAG 4569 VI. MUSS aktivní obranný systém je dalším klíčovým prvkem, efektivně rušící naváděcí systémy nepřátelských protitankových střel.

Navzdory své hmotnosti 31,4 tuny je Puma vybavena silným 1 088 koňovým motorem, který jí umožňuje udržovat vysokou mobilitu. Věžový kanón Mauser MK 30-2 poskytuje účinný úder až na vzdálenosti 3 km, zatímco duální odpalovací zařízení MELLS rozšiřuje schopnosti boje proti těžkým cílům s dostřelem až 4 km.

Zdroj: DBwV