Tank Leopard 2A6 má tuhý kořínek. Přežil dva zásahy a ustoupil. Západní technika poskytuje mnohem vyšší míru přežití pro posádku

Ukrajinci vedou operace mimo jiné v Záporožské oblasti. Jedná se o velmi obtížný terén, kde jsou tanky vystaveny minám a skrytým stanovištím protitankových řízených střel, jak píše web Gagadget. Vysvětlíme vám, jak si v takových podmínkách poradí tanky Leopard 2.

Ukrajinci v těchto podmínkách používají západní techniku, protože poskytuje mnohem vyšší míru přežití pro posádku, která může znovu bojovat v nové kopii bojového vozidla nebo tanku. Naproti tomu sovětská a později ruská řešení obvykle ne.

Z tohoto důvodu například ztráty bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley ODS nebo tanků Leopard 2 viditelné ještě nedávno nebyly v širším pohledu kritickými ztrátami.

Existují záznamy, které ukazují účinnost západní techniky, jako například nedávné zničení ruského tanku pomocí zbraně TOW-2 nebo následující záznam, kde Leopard 2A6 přežil dvě protitankové řízené střely, než se schoval do oblaku kouře.

Jedná se s největší pravděpodobností o okamžik zásahu, o kterém se hovořilo i na německé televizní stanici WELT, kde je vidět, že Leopard 2A6 dostal zásah do boku věže.

Tanky Leopard 2A6 byly vyrobeny na počátku 21. století a byly navrženy jako poslední argument proti nejnovějším ruským tankům rodiny T-90, které jsou hlubokou modernizací tanků T-72B.

Z tohoto důvodu používají tanky Leopard 2A6 zesílený čelní a boční pancíř v podobě balíčků navrstvených na hlavní pancíř tvořený dvojicí vrstev ocelových plátů potažených z vnitřní strany jakýmsi materiálem podobným gumě. Jedná se o relativně lehký způsob, jak výrazně zvýšit úroveň ochrany proti kumulativním hlavicím a dokonce i kinetickým penetrátorům (střely APFSDS-T). V případě posledně jmenovaných narušují jejich trajektorii tím, že penetrátory zasahují hlavní pancíř bokem.

Nicméně v kombinaci s použitím delšího kanonu Rheinmetall Rh-120 L/55 urychlujícího penetrátory APFSDS-T na vyšší rychlost pro lepší přesnost a průbojnost střely to vedlo ke zvýšení hmotnosti tanku na více než 60 tun, jak uvádí web Military Today.

A konečně, tanky Leopard 2 v této verzi dostaly možnost provozu posádky v režimu lovec-zabiják, kdy velitel s vlastním termovizním panoramatickým zaměřovačem vyhledává cíle a navádí na ně kanon, zatímco střelec provádí potřebné korekce a vypálí výstřel. Tato činnost posádky výrazně urychluje likvidaci zjištěných cílů oproti klasickému způsobu provozu, kdy střelec vše provádí na základě údajů od velitele.

Zdroj: redakce, gagadget.com, military-today.com