Německá technologie umožňuje přenést obraz na jakýkoli skleněný povrch. Polymerový povrch promění sklo v obrazovku pro komunikaci na vyžádání

Německá optická společnost Zeiss míří příští týden na veletrh CES, aby představila svou technologii Multifunctional Smart Glass, která dokáže na průhledném povrchu umístit „holografický“ obsah a obsah rozšířené reality, například pro head-up displeje v automobilech, 3D ovládací prvky v chytrých domácnostech, a dokonce i průhlednou videokameru uprostřed skleněného panelu, píše portál NewAtlas.

Společnost Zeiss tento vývoj poprvé oznámila na začátku roku 2019 a v loňském roce už byl dostatečně vyzrálý pro použití v displejích s rozšířenou realitou (HUD) v kokpitech letadel. Na veletrhu IAA Mobility 2023 společnost odhalila plány na přesun do automobilových aplikací a nyní usiluje o masovou výrobu.

Technologie je postavena na tenké polymerové vrstvě, která dokáže „proměnit jakýkoli skleněný povrch (okna budov, průhledné obrazovky, boční skla vozidel) v obrazovku pro komunikaci na vyžádání“. Společnost uvádí, že fólie nabízí více než 92% průhlednost, je vybavena „velmi přesnou optikou“ a kombinuje funkce projekce, detekce, osvětlení a filtrování.

Mezi další možnosti patří plovoucí spínače, kdy se gesty nebo hlasovými příkazy aktivují holografické ovládací prvky na jinak rovném povrchu ve vozidle nebo v inteligentní domácnosti. Okenní skla by mohla sloužit jako nastavitelné okolní osvětlení a mikrooptická vrstva ve skleněných plochách by mohla sbírat sluneční světlo a směrovat ho do skrytého solárního článku k výrobě energie.

Společnost Zeiss však nechce sama uvádět na trh hotové výrobky, ale vystupovat jako dodavatel systému pro výrobce OEM a nabízet „unikátní replikaci hologramů v průmyslovém měřítku v podobě průhledné vrstvy výrobcům nebo dodavatelům, kteří chtějí vylepšit své výrobky a poskytnout jim nové funkce“. Takováto průmyslová řešení budou prezentována na stánku společnosti v západní hale Las Vegas Convention Center na veletrhu CES 2024, který se veřejnosti otevře 9. ledna.

Zdroj: NewAtlas