Největší větrná farma na světě už vyrábí elektřinu. Bude zásobovat zhruba 1,5 milionu domácností

Věže s obřími vrtulemi stojí ve vodách Severního moře, zhruba devadesát kilometrů od pobřeží Velké Británie, napsal web CNBC.

Pobřežní větrná farma Hornsea 2, která stojí v Severním moři zhruba 90 kilometrů od britského pobřeží Yorkshire, už vyrobila svou první elektřinu, uvedla dánská energetická společnost Orsted, která elektrárnu pro Anglii postavila.

Větrná farma má značnou rozlohu. Na ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních má 165 věží s vrtulemi od španělské firmy Siemens Gamesa a může se pochlubit kapacitou dosahující téměř 1,3 gigawattu (pozn. red.: Jederná elektrárna Temelín má ve špičce výkon 2,25 gigawattu).

Energetická společnost Orsted tvrdí, že po najetí na úplný provoz bude elektrárna zásobovat zhruba 1,5 milionu britských domácností a Hornsea si tak zaslouží titul „Největší provozovaná pobřežní větrná farma na světě“.

Dánové přitom už dnes provozují „sourozenecký projekt“ Hornsea 1. „Dohromady budou tyto dva projekty schopny poskytnout dostatek energie pro více než 2,3 milionu domácností,“ uvedli v prohlášení představitelé společnosti Orsted. „Cílová čára je už na dohled,“ řekl Patrick Harnett, hlavní programový ředitel projektu Hornsea 2

Spojené království je domovem vyspělého odvětví větrné energie na moři, které se podle všeho bude v nadcházejících letech rozšiřovat, přičemž Anglie chce využívat minimálně 40 gigawattů větrné energie do roku 2030.

Zdroj: CNBC