Největší loď světa. Pangeos je 500 metrů dlouhé plovoucí město ve tvaru želvy

Italské designérské studio Lazzarini odhalilo návrh největší lodi na světě. Loď s názvem Pangeos by měla nabídnout luxusní ubytování pro desítky tisíc cestujících, jak uvádí server Greek Reporter. Vyznačuje se nejen svou velikostí, ale také velmi neobvyklým designem.

Pangeos je název odkazující na superkontinent zvaný Pangea, který byl před více než 180 miliony let na jednom místě dnes známé pevniny. Takto by měl vypadat nejnovější výtvor italského designového studia Lazzarini.

Největší loď světa

Pangeos bude po svém dokončení největší lodí na světě. S délkou 550 metrů bude mít neobvyklou šířku až 610 metrů. Pro srovnání, předchozí největší loď na světě, dnes již vyřazený supertanker Seawise Giant, byla 458 metrů dlouhá a 69 metrů široká.

Rozměry lodi Pangeos jsou výsledkem návrhu obří lodi ve tvaru obří želvy, která je v podstatě plovoucím městem pro 60 000 obyvatel.

Někteří budou bydlet v kajutách známých z výletních lodí, ale pro náročnější obyvatele Pangeosu se počítá s komfortními vilami obklopenými městskou infrastrukturou, jak píše server New Atlas. Za těchto podmínek budou moci zůstat a cestovat bez nutnosti zastavovat v přístavech nebo navazovat kontakt s pevninou.

Plovoucí město

Na palubě bude také prostor pro zahrady, bazény, přistávací plochy pro vrtulníky nebo vnitřní přístav pro menší lodě a jachty. Elektrický pohon by měl zajistit, že tento kolos bude moci plout rychlostí pěti uzlů. Potřebná energie bude pocházet ze solárních panelů a generátorů, které budou vyrábět elektřinu využitím pohybu mořských vln.

Náklady na stavbu lodi se odhadují na 8 miliard dolarů, v přepočtu cca 200 miliard Kč a doba výstavby je osm let.

Zdroj: redakce, greekreporter.com, newatlas.com