Nejnebezpečnější jaderná elektrárna světa. Jedná se o Metsamor v Arménii. Leží v seismické oblasti

V 70. letech měl Sovětský svaz velké plány s jadernou energií. Do roku 2000 chtěla země vyrábět až 60 % elektřiny právě pomocí jádra. Jenom v 70. letech se rozeběhla výstavba dvanácti nových elektráren. Většina z nich je dnes uzavřena nebo se uzavírka plánuje na nejbližší dobu. Jedna je ale stále v provozu, což vzbuzuje obavy mnoha expertů na jadernou energii. Jedná se o nejnebezpečnější jadernou elektrárnu světa – Metsamor v Arménii.

Jaderná elektrárna Metsamor se skládá ze dvou ruských bloků VVER-440 V230, každý s instalovaným elektrickým výkonem 376 MW. Tento typ tlakovodního reaktoru je považován za zastaralý a většina elektráren, které jej využívaly, jsou odstaveny – například Kozloduj, Novovoroněž nebo slovenské Jaslovské Bohunice. Metsamor ale stále je v provozu.

100 km od elektrárny zemětřesení zničilo město Spitak

Situace je o to horší, že Metsamor leží v seismicky aktivní oblasti. Jednou už elektrárnu zavřeli – v roce 1988 zasáhl 100 km vzdálené město Spitak zemětřesení o síle 6,8. Město bylo zcela zničeno, 25 000 lidí přišlo o život a vláda usoudila, že blízká jaderná elektrárna musí být uzavřena.

Ale v 90. letech se Arménie začala potýkat s energetickou krizí, a tak v roce 1995 zprovoznili jeden z reaktorů. Teď je na něm Arménie doslova závislá, momentálně dodává do sítě 40 % spotřeby elektřiny.

Ázerbajdžán plánoval na elektrárnu zaútočit

Už jsme uvedli zastaralé technologie a zemětřesení, tím ale výčet možných hrozeb nekončí. Pak je tady totiž hrozba útoku ze strany Ázerbajdžánu. Kvůli konfliktu v Náhorním Karabachu jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté. Jak píše web Azatutyun, ázerbajdžánské ministerstvo obrany v roce 2020 otevřeně varovalo, že je připravené raketovými systémy na Metsamor zaútočit.

Termín uzavření byl už několikrát odložen

Z elektrárny má tedy respekt svorně Evropská Unie i Rusko. Do Arménie proudí z obou stran stovky milionů dolarů na inovace fungujícího bloku. Zároveň na Arménii v posledních letech vyvíjely tlak, aby elektrárnu v dohledné době zavřeli. Termín uzavření byl ale už několikrát odložen. Aktuálně je stanoven na rok 2026 s tím, že produkci elektřiny převezme plánovaný nový reaktor.

Zdroj: aktivnizona.cz, azatutyun.am, mzv.gov.cz