Nejdelší let letadla bez přistání se stal před 65 lety a dodnes není překonán

V roce 1959 Robert Timm a John Cook překonali rekord v nejdelším letu na světě, když nad Las Vegas letěli nepřetržitě 64 dní, 22 hodin a 19 minut, čímž urazili více než 240 000 kilometrů. Tento rekord, trvající více než půl století, zůstává nepřekonán a je oslavou lidské vynalézavosti a odvahy, píše portál IFL Science.

Tento vytrvalostní let měl začátek v reklamním triku hotelu a kasina Hacienda v Nevadě v USA a vyžadoval mimořádné úpravy letounu Cessna 172, včetně instalace dodatečných palivových nádrží. Tým musel čelit výzvě doplňování paliva ve vzduchu, což bylo v té době novátorské a vyžadovalo precizní letecké manévry.

První tři pokusy skončily neúspěchem kvůli mechanickým problémům, ale čtvrtý pokus byl úspěšný. Timm a Cook se střídali v pilotování a odpočinku na improvizované posteli v zadní části kabiny, zatímco jejich výkaly byly vyhazovány přes palubu do pouště. Nedostatek spánku a fyzická i psychická únavu představovaly další výzvy, ale dvojice se nevzdala.

Jejich příběh je důkazem lidské touhy po dosahování zdánlivě nemožných cílů. Ačkoliv tato epická výzva měla svou cenu, příběh Timma a Cooka zůstává inspirací pro budoucí generace průzkumníků nebes.

Zdroj: IFL Science