Nečekaný objev ukrajinských vojáků při kopání zákopů. Co našli?

Ukrajinští vojáci objevili v Oděse při kopání obranných zákopů něco, s čím rozhodně nepočítali! O co přesně šlo, nám sděluje web Heritagedaily.

Objev byl učiněn při kopání příkopů a obranných opatření na ochranu Oděsy, třetího nejlidnatějšího města na Ukrajině a významného námořního a dopravního uzlu na jižním pobřeží Ukrajiny. O co se jednalo?

Vojáci narazili na starověké amfory! Tyto nádoby používané k přepravě a skladování surovin jsou spojovány především se starořeckým, římským a byzantským obdobím, nicméně používání amfor lze nalézt již v neolitu.

Amfory pocházejí přibližně ze 3. až 4. století našeho letopočtu, kdy byla Oděsa římskou osadou známou jako Odessus, která se vyvinula z řecké kolonie. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině bohužel nemohou archeologové lokalitu zdokumentovat, neboť agrese ze strany ruských útočníků stále trvá.

Jedna z kyjevských novinářek, Yana Suporovska, se o celé věci vyjádřila následovně: „Ukrajinští vojáci vykopali zákopy a našli starověké amfory, které už byly bezpečně převezeny do muzea. Nejsme Rusové, my si svou historii uchováváme.“ Vojáci amfory spolu s několika kusy keramiky s největší opatrností vyzvedli a převezli k uchování do Oděského archeologického muzea, kde snad budou v bezpečí.

Zdroj: heritagedaily.com