NASA se chystá prolomit zvukovou bariéru novým způsobem. Pomoci má letoun X-59

Letouny řady X byly utajovány a umožnily rychlý vývoj technologie. Letectví jim vděčí za mnohé, ale tím příběh těchto výjimečných strojů nekončí.

Letouny X byly experimentální letouny, které díky raketovému pohonu mimo jiné pomohly působivě rozvinout nové technologie v letectví. Stačí zmínit, že 14. října 1947 Chuck Yeager pilotující letoun Bell X-1 jako první překonal zvukovou bariéru v řízeném vodorovném letu a bezpečně přistál, jak píše server NASA.

Je třeba říci, že demonstrace na podporu létání nadzvukovou rychlostí je obdivuhodná. Při této příležitosti je vhodné připomenout, že objekty dosahující rychlosti Mach 1 se pohybují rychlostí zvuku, ale přesněji řečeno, místní rychlost zvuku kolísá například v závislosti na převládající teplotě. Jinými slovy, rychlost zvuku ve vzduchu může záviset na mnoha faktorech, ale pro zjednodušení lze předpokládat, že jeden mach je přibližně 1 220 km/h.

Úžasný úspěch letounu Bell X-1 se odehrál již před 75 lety. Během této doby lidstvo zaznamenalo pozoruhodný technologický pokrok. Zřejmě proto NASA ráda připomíná, že i samotné překonání zvukové bariéry lze vylepšit.

Letoun X-59 pokračuje v tradici významných objevů

Bohužel při překonávání zvukové bariéry dochází k mohutnému třesku, který je extrémně silný a může vést i k nejrůznějším destrukcím, pokud jsou v blízkosti například obytné budovy. Zvukový hřmot nelze ignorovat, ale pracuje se na „tichém“ nadzvukovém letadle.

Před 75 lety se otevřela nová kapitola v letectví, a tak je to skvělá příležitost připomenout si, že NASA společně s Lockheed Martin pokračuje v testování letounu X-59.

Lze si snadno představit, že další vývoj a testování X-59 by mohly vést například k tomu, že by za nějaký čas některá letadla překonala zvukovou bariéru a prováděla pravidelné turistické lety. Klíčem k tématu by měl být úspěch technologie QueSST (Quiet SuperSonic Technology) a případné zrušení zákazu nadzvukových letů osob nad pevninou.

Zdroj: nasa.gov, redakce