Na výrobu ruských dronů Orlan dodávaly komponenty americké i západoevropské firmy

Ruské zbraně, které se podílejí na masakrech civilních obyvatel Ukrajiny, by bez dodavatelů technologií ze Západu prakticky nemohly vůbec existovat.

Ruské víceúčelové bezpilotní drony Orlan-10, které využívají ruští okupanti na Ukrajině, vyvinulo Speciální technologické centrum z Petrohradu (STC). Veřejně dostupné zdroje uvádějí, že tyto zbraně byly vyvinuté proto, aby se staly součástí ruského jednotného systému pro řízení taktického postupu ruských válečných jednotek, popisuje server Inform Napalm.

Nicméně se ukázalo, že ruský výrobce z Petrohradu zkonstruoval u tohoto stroje hlavně trup letounu. Nejdůležitější součást dronu – navigační přijímač MNP-M7 – však vznikl na bázi mikročipu ADSP-BF534, který Rusku už před časem dodala americká společnost Analog Devices.

Ostatní součástky, a sice GPS tracker, startovací generátor, motor, zapalovací modul, ovladač letu, modul přenosu telemetrie a GPS modul se vyrábějí v USA, Německu, Japonsku, Číně a dalších zemích. Tyto technologie patří mezi zboží takzvaného dvojího určení. To znamená, že vyspělé západní technologické firmy je za účelem vlastního zisku prodávaly Rusku a to je využívalo i pro vojenské účely.

Dobrovolníci z ukrajinské veřejné iniciativy SOS Army, která pomáhá ukrajinské armádě, vydali zprávu, v níž popsali, kdo má podíl na výrobě ruských zbraní. „Naši technici rozebrali dron Orlan-10 až do posledního šroubku, aby zjistili původ všech součástek,“ píše se ve zprávě SOS Army.

Experti zjistili, že například mikročipy dodal francouzsko-italský výrobce mikroelektroniky STMicroelectronics, snímače na měření tlaku pochází od nizozemské NXP Semiconductors N.V. a kompasový snímač dodal americký Honeywell.

Tento lehký operativně-taktický dron krátkého doletu může provádět průzkum a pozorování pozemního bojiště. Vyhledává, sleduje a zaměřuje pozemní cíle, na které pak navádí dělostřelecké a raketové palby. Startuje z přenosného skládacího pozemního katapultu a přistává za pomoci padáku. Součástí celého komplexu typu Orlan-10 je pozemní řídící stanice s pracovištěm pro tři operátory.

Zdroj: Inform Napalm, SOS Army