Na Ukrajině se objevilo záhadné vozidlo připomínající vozidlo Mbombe 6×6. Zatím se neví, odkud byla taková podpora získána

Na internet se dostalo video, na kterém je vidět několik vozidel používaných ukrajinskými vojáky. Zvláště zajímavý je stroj připomínající vozidlo Mbombe 6×6 vyrobené v Africe, píše server Defense Express. Prozatím nikdo neví, odkud ukrajinští vojáci takovou podporu získali. Jaké vybavení záhadné vozidlo nabízí?

Mbombe 6×6 jsou obrněné transportéry jihoafrické společnosti Paramount. K podpoře Ukrajiny těmito konstrukcemi rozhodně nedošlo. Technika spatřená na frontě je podobná, ale ne totožná. Naznačuje, že s největší pravděpodobností některá z ukrajinských zbrojních firem zahájila licenční výrobu nového obrněného transportéru pro ukrajinské ozbrojené síly.

Vozidlo podobné vozidlu Mbombe 6×6 na Ukrajině

Vozidlo Mbombe 6×6 je poměrně čerstvou konstrukcí, obrněné transportéry se vyrábějí od roku 2010. Podle veřejně dostupných informací jej výrobce popisuje jako bojové obrněné vozidlo vyznačující se dobrou mobilitou, což nevylučovalo vysokou úroveň ochrany posádky.

V současné době je vozidlo Mbombe 6×6 ve výbavě armád nejen v Jihoafrické republice. Paramount Group uzavřela několik exportních kontraktů, mimo jiné s jordánskými a libyjskými úřady. V dubnu 2024 se do řad uživatelů Mbombe 6×6 zařadil také Ekvádor.

Oficiální specifikace hovoří o pohonném systému 6×6 umožňujícím pohybovat se i v obtížném terénu. Pod kapotou Mbombe 6×6 se nachází motor o výkonu 457 koní, který řidiči umožňuje zrychlit vozidlo na silnici až na 110 km/h. Mbombe 6×6 má dojezd 700 km na jedno natankování.

Jak budou Ukrajinci upravovat vozidla z Afriky?

Balistická ochrana vozidla Mbombe 6×6 může dosáhnout úrovně 3 normy STANAG 4569 (ruční zbraně ráže 7,62×51 mm) a ochrana proti minám až úrovně 4 normy STANAG 4569. To znamená, že vozidlo vydrží výbuch až 10 kg TNT pod korbou a boční náraz způsobený výbuchem až 50 kg TNT ze vzdálenosti 5 metrů, píše web Army Recognition.

Uvnitř vozidla Mbombe 6×6, které měří na délku téměř 8 metrů, je místo až pro 11 osob – včetně tří členů posádky, kterou tvoří velitel, řidič a střelec. Bojová hmotnost tohoto vozidla je 23 tun a výzbroj lze přizpůsobit. Výrobce deklaruje, že věž na střeše může být vybavena libovolnou výzbrojí (maximálně však ráže 30 mm).

V současné době není jasné, zda a jaké změny Ukrajinci provedli na původním vozidle Mbombe 6×6. S největší pravděpodobností se budou týkat především výzbroje. Spekuluje se, že by mohlo jít o již používaný a dobře hodnocený bojový modul Spear-Sintez, vybavený automatickým kanónem ráže 30 mm, automatickým granátometem ráže 30 mm a kulometem PKT ráže 7,62 mm.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, en.defence-ua.com