Morpho je hybridní vícerotorový dron, který má křídla a dokáže s nimi manipulovat dle potřeby

Nová konstrukce dronu využívá to nejlepší z dronů s pevnými křídly a multirotorů, takže létání ve větru je hračka. Navíc vypadá dost netradičně.

Byl vyvinut nový typ dronu, který kombinuje to nejlepší z dronů s více rotory a dronů s pevnými křídly a pomáhá výrazně snížit spotřebu energie obou těchto typů, zejména při větrném počasí, píše web Interesting Engineering. Při boji s větrem vybíjejí multikoptéry a drony s pevnými křídly své baterie, když se snaží udržet na místě nebo se pohybovat. Dron Morpho VTOL s morfujícími křídly, která se mění, aby se snížil odpor větru, tento problém řeší. Jeho chytrá konstrukce křídel dokáže při strategickém použití přinutit vítr pracovat ve prospěch dronu.

Morpho vytváří švýcarská firma Elythor a v současné době je ve formě funkčního prototypu. Dron má čtyři křídla, čtyři vrtulová ramena ve stylu kvadrokoptéry a aerodynamické tělo ve tvaru kulky. Každé křídlo je nezávislé na hlavním těle a má otočný bod.

Aby si letoun udržel vzpřímenou polohu na zemi, sedí vertikálně s křídly skloněnými dolů. Poté se vznese vertikálně jako kvadrokoptéra a zároveň upravuje úhel každého křídla na základě zpětné vazby z palubních senzorů tak, aby zachytil co nejmenší boční vítr. Pokud se Morpho musí pohybovat ve směru větru, používá svá křídla jako plachty, místo aby měnil tah pomocí energie z baterií. Dělá to tak, že upravuje svá křídla tak, aby zachytil vítr.

Dron se nakloní do vodorovné polohy a posune křídla do konfigurace podobné dvojplošníku, když je připraven přejít do „pevného“ letu s křídly vpřed. Pokud se během letu setká s bočním větrem, může upravit křídla do asymetrické konfigurace, aby se vyrovnal s odporem větru mimo střed.

„Výhodou okřídlených dronů je delší doba letu, zatímco kvadrokoptéry mají lepší manévrovací schopnosti. Zkombinovali jsme obojí a přidali adaptivní systém křídel, který ještě více snižuje energetickou náročnost dronu,“ říká generální ředitel/spoluzakladatel společnosti Elythor Harry Vourtsis..

Zdroj: Interesting Engineering