Mocný M983 Excalibur se ukázal. Tank T-72B zničil granát za 100 000 dolarů

Ukrajinci ze 406. dělostřelecké brigády zničili ruský tank T-72B v Chersonské oblasti. Ten se nacházel na Ruskem kontrolované straně řeky. Udělali to americkými dělostřeleckými granáty v hodnotě 100 000 dolarů, v přepočtu za 2,2 miliony Kč, jak píše server Defense Express. Vysvětlujeme, co jsou granáty zač.

Válka na Ukrajině ukázala, že dělostřelectvo je stále bohem války, protože je schopno ničit cíle i desítky kilometrů za nepřátelskými liniemi v prostředí, kde je použití letectva příliš riskantní.

Ukrajina obdržela od západních zemí značné množství moderních systémů, od hlavňových systémů jako AHS Krab, PzH 2000 nebo CAESAR až po raketové systémy M142 HIMARS a M270 MLRS. Hlavňové systémy jsou ekonomičtější v závislosti na použité munici, ale s přesnými střelami M983 Excalibur je možné likvidovat cíle s přesností menší než 2 m.

Ruský tank T-72B byl eliminován projektilem M983 Excalibur, který má v závislosti na tom, zda je vystřelen z kanonu houfnice M777 nebo FH-70, nebo z kanonu houfnice Krab a PzH 2000, kde je dostřel kolem 40 km nebo více než 50 km (rekordní zásah je u nejnovějších variant 70 km).

Střely M982 Excalibur jsou přesná dělostřelecká munice s kruhovou chybou zásahu (CEP) 10 m navržená společností Raytheon. Základem je plynem naváděná střela, která je vybavena navigačním systémem zahrnujícím kombinaci GPS a INS a rozpadajícími se řídicími plochami pro korekci dráhy letu po odpálení.

O likvidaci cíle se zase stará třírežimová bojová hlavice, která může explodovat ve vzduchu nad cílem a zasypat jej krupobitím smrtících šrapnelů. Další dva režimy zahrnují detonaci při nárazu do cíle (viděno na záběrech z útoku na tank) a se zpožděním, což je užitečné pro ničení opevnění. To vše je uzavřeno ve střele, která v roce 2021 stála přibližně 100 000 dolarů, v přepočtu cca 2,2 milionů Kč.

Zdroj: redakce, defence-ua.com