Mobilní aplikace má usnadnit vyhledávání fotbalových talentů. Mladík díky aplikaci prošel zkouškou v Chelsea

Londýnská technologická společnost chce pomocí mobilní aplikace usnadnit vyhledávání talentů a skauting ve fotbale, uvádí web CNN.

Aplikace aiScout, která je zdarma ke stažení a je k dispozici po celém světě, umožňuje začínajícím fotbalovým hvězdám přihlásit se do virtuálních testů profesionálních klubů, v rámci kterých absolvují řadu cvičení. Nabízí 75 cvičení, která mají prověřit řadu dovedností.

Výkony nahrané do aplikace jsou automaticky hodnoceny pomocí technologie umělé inteligence (AI). K těmto údajům pak mají přístup kluby, které mohou pomocí různých filtrů, od věku a pohlaví až po pozici na hřišti, hledat vhodné talenty.

Aplikace má v současné době dva partnery z anglické Premier League (EPL), Chelsea a Burnley, a kluby si mohou testy v aplikaci přizpůsobit specifickým potřebám a nastavit si vlastní měřítka tím, že jejich hráči z akademie absolvují stejná cvičení.

Zdá se, že aplikace by mohla fungovat. Příkladem je mladý fotbalista Ben Greenwood, který nikdy neabsolvoval zkoušku v profesionálním klubu, dokud si v roce 2019 nestáhl aplikaci. Poté, co nahrál své výsledky, získal sedmnáctiletý mladík zkoušku v Chelsea a stal se tak prvním uživatelem aplikace, který získal možnost stát se součástí profesionálního klubu. V roce 2021 podepsal smlouvu s týmem EPL Bournemouth.

Předpokládá se, že počet uživatelů letos vyšplhá až k milionům

Podle provozního ředitele společnosti ai.io (která stojí za aplikací) Feltona-Thomase bylo prostřednictvím aplikace vyzkoušeno nebo podepsáno profesionálními kluby nebo národními týmy 135 hráčů.

Současnou databázi tvoří něco málo přes 100 000 hráčů, ale vzhledem k tomu, že se k Chelsea a Burnley připojilo více než 100 klubů a v květnu bylo oznámeno víceleté partnerství s americkou Major League Soccer, Felton-Thomas předpokládá, že počet uživatelů se v letošním roce vyšplhá do milionů.

Využití chytrých technologií ve sportu se stále rozšiřuje, včetně komentátorských nástrojů s umělou inteligencí a nositelných technologií pro elitní sportovce. Ačkoli fotbal zůstává hlavním zaměřením ai.io, společnost hledá příležitosti i v dalších sportech, kterým by se v budoucnu mohla věnovat.

Zdroj: CNN