Microsoft implementuje funkci Sudo známou z Linuxu do Windows 11

Uživatelé distribrucí operačního systému Linux jsou dobře obeznámeni z funkcí „Sudo“, která v terminálu spouští procesy s nejvyšším administrátorským oprávněním. Microsoft se snaží do nového systému Windows 11 implementovat stejnou funkci.

Společnost Microsoft představila Sudo pro Windows, novou funkci systému Windows 11, která umožňuje uživatelům spouštět příkazy se zvýšenými právy z terminálů bez oprávnění.

Společnost také pracuje na otevřeném zdrojovém kódu nového nástroje a doporučuje jako alternativu nástroj gsudo od Gerarda Grignoliho, který má více možností konfigurace a rozsáhlejší sadu funkcí.

Windows 11 bude mít další vrstvu zabezpečení

„Sudo pro Windows je nový způsob, jak mohou uživatelé spouštět příkazy se zvýšeným právem přímo z relace konzole bez zvýšeného práva,“ řekl produktový manažer pro Windows Jordi Adoumie.

„Jedná se o ergonomické a známé řešení pro uživatele, kteří chtějí povýšit příkaz, aniž by museli nejprve otevřít novou povýšenou konzoli.“

Nový nástroj Sudo je dostupný pro uživatele systému Windows Insider v kanálech Canary a Dev s operačním systémem Windows 11 Insider Preview Build 26052.

„Tento projekt není fórkem linuxového projektu sudo ani portem linuxového projektu sudo. Místo toho je Sudo pro Windows specifickou implementací konceptu sudo pro systém Windows,“ vysvětluje společnost Microsoft.

„Protože se jedná o dvě zcela odlišné aplikace, zjistíte, že některé prvky linuxového sudo nejsou v Sudo pro Windows přítomny a naopak.“

Jak aktivovat funkci Sudo

Ti, kteří chtějí ve svém systému povolit příkaz sudo, musí přejít na stránku Nastavení > Pro vývojáře v aplikaci Nastavení systému Windows a přepnout možnost „Povolit sudo“.

Lze jej nakonfigurovat tak, aby se aplikace spouštěly v novém zvýšeném okně konzoly, ve stejném okně, ale s vypnutým vstupem, nebo inline (nový zvýšený proces přijímá vstup a výstup směruje do aktuálního okna).

Po povýšení nového procesu pomocí sudo se zobrazí dialogové okno, které požádá uživatele o potvrzení a po potvrzení zvýší oprávnění pomocí možnosti konfigurace, kterou uživatel zvolil.

Funkce Sudo se Windows Server nedočká

Společnost Microsoft uvádí, že nastavení pro povolení sudo se může v sestaveních Windows Server Insider Preview zobrazovat nesprávně. V systému Windows Server však sudo nebude k dispozici a toto nastavení bude v některém z budoucích sestavení Server Insider Preview zakázáno.

Sudo pro Windows bylo společností Microsoft náhodně odhaleno před dvěma týdny spolu s některými dalšími vyvíjenými funkcemi.

„V nadcházejících měsících budeme pracovat na rozšíření dokumentace pro Sudo pro Windows a budeme sdílet další podrobnosti o bezpečnostních důsledcích spouštění sudo v konfiguraci Inline,“ uvedl Adoumie.

„Náš tým pracuje na open-sourcingu aplikace Sudo pro Windows a těšíme se, že se v následujících měsících budeme moci podělit o další podrobnosti o našich plánech.“

Zdroj: BleepingComputer, Microsoft Devblog