Líbilo by se vám, kdyby se prasklý displej vašeho mobilu sám zcelil? Vědci na tom pracují
Oblast samoopravitelných materiálů se rychle rozvíjí a to, co bylo dříve sci-fi, se možná brzy stane realitou. Na vývoji v této oblasti usilovně pracují vědci z izraelského technologického institutu Technion, uvádí se na webu scitechdaily.com.
Nedávno zveřejněné výsledky práce izraelských vědců popisují proces, při němž skupina materiálů zvaných dvojité perovskity vykazuje po poškození samoopravné vlastnosti. Perovskitové nanočástice byly vyrobeny v laboratoři profesora Bekensteina pomocí krátkého a jednoduchého procesu, který zahrnuje zahřátí materiálu na 100 °C po dobu několika minut.
Foto: qimono/Pixabay
Po tomto úkonu objevili vědci v elektronovém mikroskopu vzrušující jev. Vysokonapěťový svazek elektronů, který elektronový mikroskop používá, způsobil v nanokrystalech poruchy a díry. Vědci pak zkoumaly, jak tyto díry komunikují s okolním materiálem. Viděli, že se díry volně pohybují uvnitř nanokrystalu, ale vyhýbají se jeho okrajům.
Vědci zkoumali, proč se díry přesouvaly do energeticky stabilních oblastí uvnitř nanokrystalu. Zjistili, že důvodem pohybu děr směrem dovnitř byly organické molekuly pokrývající povrch nanokrystalů. Jakmile byly tyto organické molekuly odstraněny, krystal spontánně vyvrhl díry na povrch, čímž se vrátil ke své původní nedotčené struktuře. Jednoduše řečeno, vnitřní struktura nanokrystalu se sama opravila.
Tento převratný objev je důležitým krokem k pochopení chování nanočástic a k ověření samoopravitelných procesů. Výzkum vědců z Izraele otevírá cestu k aplikaci zjištěných procesů do solárních panelů a dalších elektronických zařízení. Vize, že se váš mobilní telefon během noci sám opraví se tedy začíná přibližovat realitě.
Zdroj: scitechdaily.com