Letuschopný letoun Supermarine Spitfire z druhé světové války bude prodán v aukci

Ve Velké Británii se bude v aukci prodávat mimořádně vzácný letuschopný válečný letoun Supermarine Spitfire za cenu 4,5 milionu liber, tedy téměř 130 milionů korun, uvedl server War History Online.

Letoun, Supermarine Spitfire Mark LF IXb známý jako MH415 byl zkonstruován v anglické továrně Castle Bromwich Aeroplane Factory v roce 1942 a dodán 129. peruti Královského letectva (RAF). V průběhu druhé světové války létal po celé Evropě a dosáhl výjimečných operačních výsledků.

Mezi nejpozoruhodnější momenty jeho služby patří sestřelení německého letounu Focke-Wulf Fw 190. 24. září 1943 si letoun MH415 připsal vítězství nad letounem FW-190 severozápadně od Amiens ve Francii.

Po skončení služby byl vyřazen do výslužby u de Havillandu ve Witney v Oxfordshiru. Odhaduje se, že jich zůstalo letuschopných pouze 70.

V současné době je letoun uložen v hangáru v Northamptonshire a jeho cena 130 milionů korun je rekordní, ale podle restaurátora Richarda Grace je vzhledem k jeho letuschopnosti odpovídající. „Hodnota je rozhodně v tom, že je letuschopný. Nemusí se s nimi létat intenzivně a často, stačí tři nebo čtyři lety ročně. Ale můžete si ho koupit a uskladnit, a jeho hodnota bude stále stoupat,“ uvedl Grace.

Zdroj: warhistoryonline.com