Létající ruská relikvie slouží k hlídkování ve vodách kolem okupovaného Krymského poloostrova. Čajky byly povolány do služby v 60. letech minulého století

Rusové opět sáhli po relikvii minulosti. Tentokrát je to obojživelný letoun Be-12 Čajka. Letité stroje, které byly zavedeny do služby v 60. letech minulého století, slouží k hlídkování ve vodách kolem okupovaného Krymského poloostrova. Mají také pomáhat odrážet případné útoky prováděné ukrajinskými námořními bezpilotními letouny.

Be-12 Čajka (v kódu NATO: Mail) se opět objevily poblíž Krymského poloostrova, uvádí Defence Blog. Rusové používají obojživelné letouny k hlídkování na moři.

Rusové používají obojživelný letoun Be-12
Zajímavé je, že letouny Be-12 byly v roce 1992 vyřazeny ze služby kvůli svému technickému stavu. Kvůli technickému stavu obojživelných letounů ruští piloti neriskují vzlet z vody a startují s Be-12 pouze z letišť umístěných na souši.

Počet letounů Be-12, které jsou provozuschopné a které Rusové používají k hlídkování, je stále záhadou. Celkem bylo vyrobeno 143 letounů Be-12, takže nelze hovořit o drastickém zvýšení schopnosti Rusů hlídkovat ve vodách kolem Krymského poloostrova. Tím spíše, že Be-12 jsou staré stroje, zavedené do služby v 60. letech minulého století.

Jak jsme již informovali, Be-12 Čajka byly vyvinuty Berijevovou konstrukční kanceláří jako náhrada za problematickou řadu Be-10 z dob studené války. Be-12 byl vyvinut jako obojživelný letoun. Jeho hlavním úkolem bylo hlídkovat ve vodách a na pobřeží a ničit ponorky. Později se Be-12 osvědčil také při záchranných misích na moři nebo při geologickém průzkumu.

Jedná se o dvoumotorový stroj poháněný turbovrtulovým motorem o délce více než 30 metrů, výšce přibližně 9 metrů a rozpětí křídel přibližně 30 metrů. Be-12 Čajka má prázdnou hmotnost 24 900 kg a vzletovou hmotnost 36 000 kg. Je schopen nést výzbroj o hmotnosti od 1 500 kg až do 3 000 kg. Obojživelný letoun může letět maximální rychlostí až 580 km/h a má dolet 3 600 km.

Pozoruhodné je použití výrazně vzhůru zahnutých křídel typu racka v konstrukci, která usnadňují vzlet stroje. Kromě vzletu a přistání na vodě má Be-12 schopnost usadit se a vzlétnout na běžných letištích, což přispívá k jeho využitelnosti v různých prostředích. Právě tuto druhou možnost by nyní měli využívat ruští piloti.

Zdroj: Defence Blog, Wikipedia