Ideální brigáda na mateřskou: Plat 500 Kč na hodinu a zůstanete s dítětem doma
Řada žen na mateřské naráží na poměrně velký problém. Výše rodičovského příspěvku není nijak závratná, a proto není divu, že by si mnoho maminek rádo přivydělalo. Pokud ale nemají spolehlivé hlídání, mohou na brigádu zapomenout. Nebo si to alespoň myslí. V dnešní době komunikačních technologií totiž existuje poměrně velká škála možností.
Výše rodičovského příspěvku je tématem mnoha diskuzí. Pokud se žena rozhodne být s dítětem doma tři roky a předtím nečerpala peněžitou pomoc v mateřství, měsíčně jí na účet chodí kolem osmi tisíc korun. Není nejspíš přehnané tvrdit, že na živobytí taková částka určitě nestačí. Maminkám tak mnohdy nezbyde nic jiného, než se spolehnout na plat partnera. I tak ale může rodina finančně strádat, protože výpadek jednoho ze dvou příjmů zkrátka pocítí velká část lidí.
Pokud si matky malých dětí chtějí přivydělat, většinou tápou v tom, jaké mají možnosti. Někdy se podaří domluvit s předchozím zaměstnavatelem, aby mohla daná žena do firmy docházet na pár hodin týdně. Pokud v rodině existuje osoba, které je dítě možné na několik hodin svěřit, častou formou přivýdělku bývají také například úklidové služby.
Ne každá žena ale má někoho, kdo by se mohl o dítě starat po dobu, kdy se bude věnovat práci. Pro takovou ženu je poté možnost výdělku velmi omezená. Dnes ale i přesto existují možnosti, o kterých mnoho z nás nemá tušení.

Profese, které lze dělat z pohodlí domova
Na vzestupu jsou totiž profese, které lze vykonávat na dálku – stačí vám počítač, telefon a připojení k internetu. Někdo se věnuje práci virtuální asistentky, jiný najde uplatnění například jako jazykový korektor. Velké množství firem ale nyní poptává také člověka, který by se mohl věnovat správě sociálních sítí.
V čem taková práce spočívá? Správce sociálních sítí, neboli „Social Media Specialist“ spravuje a optimalizuje firemní účty na sociálních sítích. Vytváří jejich obsah, plánuje harmonogram publikace, vytváří reklamní kampaně a také průběžně analyzuje jejich výsledky. Někdy spolupracuje s marketingovým týmem, pokud ho daný podnik má.
Na první pohled to zní trochu komplikovaně, a tak je nejspíš zřejmé, že nejde o práci, kterou by mohl dělat úplně každý. Dobrá zpráva nicméně je, že jako mnoho jiných dovedností se i tuto lze naučit. Rozhodně se neobejdete bez důkladné znalosti co největšího množství sociálních platforem, které se běžně používají. Samozřejmostí by mělo být také napsat smysluplný text bez pravopisných chyb.
Co musíte umět?
Ideální správce sociálních sítí je kreativní, průběžně sleduje trendy a neuteče mu žádná novinka. Rozhodně by měl být také komunikativní, protože velmi často bude v úzkém kontaktu s online komunitou zákazníků či fanoušků.
Pokud máte vzdělání v oborech jako je například marketing, mediální studia nebo komunikace, bude to rozhodně výhoda. Neznamená to ale, že byste nutně potřebovali vysokoškolské vzdělání. V tomto oboru se do velké míry hledí také na schopnosti a dosavadní zkušenosti.
V případě, že žádné zkušenosti se správou sociálních sítí zatím nemáte, nemusí to nutně znamenat, že se nemůžete o podobnou práci ucházet. Jestliže sami sociální sítě používáte a splňujete ostatní podmínky, stále máte šanci. Některé firmy přijímají juniorní pracovníky, začínající firmy zase často přijmou nezkušeného člověka výměnou za reference. Přestože ihned nebudete vydělávat, získáte potřebné zkušenosti a firma získá správce sítí, kterého by si jinak nemohla dovolit.

Kolik si vyděláte?
Většina správců sociálních sítí pracuje na fakturu. Pracovní dobu si obvykle určujete sami. Není potřeba skutečně ve vymezeném intervalu sedět u počítače, tento obor totiž funguje spíše projektově. Důležité je tedy dokázat se držet domluvených deadlinů. Jak si práci rozvrhnete, abyste vše stihli, už záleží na vás. Právě v tom spočívá největší výhoda pro ženy na mateřské – získají velkou flexibilitu a svou práci mohou dobře sladit s rodinným životem.
Hodinová sazba se nachází na poměrně široké škále. Začátečníci nejspíš zpočátku budou muset pracovat za menší sazbu, ale jakmile získáte trochu více praxe, můžete se dostat na velmi zajímavé částky. V Česku se pohybují v rozpětí mezi 110 až 3000 korunami za hodinu. Je ale obvyklé, že se plat pohybuje kolem 500 korun za hodinu.