Konec ruského provizoria. Rusové budou masově vyrábět klece na tanky

Klece na ruských tancích byly dlouho předmětem posměchu. Namísto ochrany způsobily jen další problémy. Ukazuje se, že Rusové chtějí na své tanky opět namontovat kovové klece, ale tentokrát nepůjde o provizorní, nýbrž o průmyslovou výrobu.

Od začátku invaze ruská armáda aktivně doplňuje své tanky kovovými klecemi. Ručně vyráběné konstrukce měly mimo jiné chránit před oštěpy. Provizorní konstrukce přinesla Rusům jen nelichotivou pověst a nakonec se od jejich montáže do strojů upustilo. Navíc sami Rusové jejich použití kritizovali.

Dnes je obtížné najít na webu nějaké aktuální fotografie tanků s klecemi. Okupační vojska je opustila kvůli řadě problémů. Zejména pro vojáky bylo obtížnější se v případě potřeby rychle dostat z tanku. Problémy byly i s rozhlasovými stanicemi, protože v anténním okruhu přes klece docházelo ke zkratům.

Rusové chtějí masově vyrábět klece na tanky

Rusové se však k této praxi chtějí vrátit, tentokrát však tvrdí, že klece by se měly vyrábět v průmyslových závodech, jak uvádí server Defense Express. Objevily se také náznaky, že kovové konstrukce budou vyráběny téměř sériově.

Důvodem takového rozhodnutí je aktivní používání řady ničivých prostředků ukrajinskými ozbrojenými silami, které útočí na tank shora. Patří mezi ně drony kamikadze nebo granátomety, které sice zařízení nezničí, ale jsou schopny ho na určitou dobu znehybnit.

Každopádně je otázka ochrany obrněných vozidel před hrozbami „z nebe“ poměrně aktuální, jak se lze snadno přesvědčit během bojů na Ukrajině. Je třeba dodat, že i západní společnosti, jako je BAE Systems, již uvažují o vývoji svých nových obrněných vozidel s ohledem na nové požadavky na bojišti.

Zdroj: redakce, defence-ua.com