Klamné tanky a falešné houfnice. Metalurgický holding si dal za cíl oklamat Rusy

Ruská armáda se nedávno stala obětí sofistikovaného taktického manévru, když se svými drahými zbraněmi útočila na falešné cíle. Ukrajinská metalurgická společnost Metinvest vyrábí atrapy moderní vojenské techniky s jediným cílem – aby byly co nejrychleji zničeny ruskými zbraněmi.

Metinvest je největší ukrajinský těžební a metalurgický holding, a nyní také výrobce maket, jako jsou houfnice M777, minomety a radary protivzdušné obrany. „Válka je velmi drahá a my chceme, aby Rusové utráceli své peníze za útoky na naše makety,“ uvedl mluvčí společnosti.

Dle informací amerického televizního webu CNN byly stovky těchto atrap napadeny ruskými silami téměř ihned po jejich nasazení. To je pro Metinvest znakem úspěchu. Firma nyní dokonce reviduje konstrukce svých atrap, pokud na bojišti zůstávají neporušené příliš dlouho.

Náklady a Výdaje

Zatímco houfnice M777 stojí několik desítek milionů korun, atrapa od Metinvest vyjde na v přepočtu pouhých 10 tisíc korun. Rusové tak plýtvají svými zdroji, protože zničení falešného cíle je stejně nákladné jako zničení skutečného.

Metinvest vyčlenil na podporu ukrajinských ozbrojených sil obrovské částky. Kromě atrap vyrábí firma také neprůstřelné vesty a pancéřové štíty pro vojenská vozidla. Celková částka, kterou společnost Metainvest vyčlenila je v přpočtu kolem 3,7 miliard korun.

Metinvest ukazuje, že v moderním válečném konfliktu není jen technologie a výzbroj, co rozhoduje. Kreativita a strategické myšlení mají v boji stejně důležitou roli. Falešné cíle se tak stávají nejen nástrojem vojenského klamání, ale i způsobem, jak ztížit protivníku efektivní vedení války.

Zdroj: CNN