Kanadské odstřelovací pušky, které zamířily na Ukrajinu, zasáhnou cíl až na 1,8 km. Jsou hrozbou i pro tanky

Odstřelovací pušky velkého kalibru 12,7×99 mm NATO / .50 BMG v rukou zkušených odstřelovačů patří stejně jako dělostřelectvo k největším nočním můrám při pozičním boji. Představujeme to, co dodala Kanada.

Kanaďané oznámili další balík pomoci Ukrajině. Zahrnuje 40 vícekaliberních odstřelovačských pušek od firmy Prairie Gun Work, 16 vysílaček pro tanky Leopard 2 od firmy L3 Harris, píše web Mil.

Stojí za zmínku, že ačkoli nebylo přesně uvedeno, o jaké odstřelovačské pušky se jedná, jediným vícekaliberním modelem v sortimentu společnosti Prairie Gun Work (PGW) je LRT-3 ráže 12,7×99 mm NATO. Nejedná se ani o první dodávku těchto pušek na Ukrajinu, neboť řada z nich tam putovala v rámci kontraktu z roku 2018.

Postrach ruských vojáků v zákopech

Odstřelovací pušky LRT-3, stejně jako mnohem známější Barrett M107, umožňují velmi zkušeným střelcům účinnou likvidaci cílů na vzdálenost 1,8 km a více a žádná celosvětově vyráběná neprůstřelná vesta před nimi neochrání. Pušky této ráže (12,7×99 mm NATO / .50 BMG) jsou navíc s vhodnou municí (protitankovou) hrozbou i pro obrněné transportéry, jak píše server Military Factory.

Odstřelovací pušky LRT-3 jsou opakovací zbraně napájené ze zásobníků o hmotnosti 11,4 kg. Puška má délku 110,5 cm, hlaveň z nerezové oceli je zakončena tříkomorovou výfukovou brzdou, která měří 711 mm.

Puška je rovněž vybavena stranově sklopnou, délkově nastavitelnou pažbou a vertikálně nastavitelnou lícnicí. Jak se na moderní konstrukci sluší, LRT-3 umožňuje montáž optických nebo termovizních zaměřovačů na hřbetní lištu Picatinny nebo jiného příslušenství kompatibilního s montážními body standardu M-LOK přítomnými na lůžku.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, militaryfactory.com