Sovětská puška Vintorez versus neprůstřelná vesta. Prorazí vestu speciální střela?
VSS Vintorez je odhlučněná odstřelovačská puška, určená pro speciální vojenské, policejní a bezpečnostní jednotky. Zbraň byla vyvinuta počátkem 80. let v Ústředním vědecko-výzkumném ústavu přesného strojírenství v Klimovsku pod vedením Petra Serdjukova. Ukrajinci se rozhodli vyzkoušet tuto zbraň na polské neprůstřelné vestě.
Válka na Ukrajině umožňuje vyzkoušet účinnost různých typů zbraní. Jednou z nich je puška VSS Vintorez, kterou používají mimo jiné ruské speciální jednotky. Byla zkonstruována pro tichou střelbu speciální těžkou municí, která zajišťuje průnik balistickými štíty.
Účinnost této zbraně ověřili Ukrajinci. Na střelnici použili pušku Vintorez ke střelbě na balistické desky, které jsou po vložení do neprůstřelné vesty určeny k ochraně života jejího nositele.
Žádná z vystřelených kulek ale deskou nepronikla. Následky výstřelu, zejména z tak krátké vzdálenosti, mohly být pro nositele velmi nepříjemné, včetně zlomených žeber nebo poškození vnitřních orgánů, ale vesta splnila svůj účel.
Štít použitý při testu je polská keramická deska typu Stand Alone – nepotřebuje další vrstvy nebo kryty.
VSS Vintorez a AS Val – ruská zbraň specnaz
Zbraň, z níž byly vypáleny výstřely, je puška VSS Vintorez bez optického zaměřovače. Byla navržen v 80. letech podle specifického předpokladu jako přesná zbraň pro speciální jednotky, určená ke střelbě na krátké vzdálenosti 200-300 m.
Důvodem je použití nestandardní munice. Aby bylo možné využít klíčovou přednost zbraně, která je vybavena velmi velkým integrovaným tlumičem, musí střílet speciální municí. Jedná se o těžké, pomalé náboje ráže 9 × 39 mm, které umožňují velmi tichý výstřel, jak uvádí server Military Factory.
Lahůdka pro sběratele
Kromě samonabíjecí výběrové pušky Rusové vyvinuli také její automatickou verzi, a to karabinu AS Shaft, která střílí stejným střelivem a je rovněž vybavena velkým tlumičem. Tato zbraň se objevila u ruských vojáků již na začátku války na Ukrajině a vyvolala velký zájem po celém světě.
Tyto zbraně Rusko oficiálně nikdy nedalo k dispozici na civilním trhu. Proto by po válce, pokud se Ukrajinci rozhodnou je prodat, mohly mít ukořistěné kopie na sběratelském trhu hodnotu až přes pět milionů korun.
Zdroj: redakce, militaryfactory.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]