Kamery pod displejem se pomalu zlepšují. Dočkáme se nových designů telefonů?

Jak už to u nových technologií bývá, fotoaparáty pod displejem neudělaly dobrý první dojem. Teoreticky je to samozřejmě pěkný nápad, protože nepotřebujete výřez ani díru, když můžete pod displej umístit selfie kameru. Ale první pokusy měly určité problémy, informuje web The Verge.

Loňský model Axon 20 od ZTE byl prvním telefonem, který měl kameru pod displejem a byl to propadák. Kvalita fotoaparátu byla neuvěřitelně špatná a oblast displeje působila rušivěji než výřez. Samsung letos navázal modelem Galaxy Z Fold 3, který měl podobné problémy.

Ale situace se skutečně zlepšuje. Dva novější telefony na trhu, Xiaomi Mix 4 a ZTE Axon 30, používají jiný přístup k technologii a oproti předchozí generaci je to zlepšení. Namísto toho, aby na obrazovce byla oblast s nižším rozlišením, která propouští světlo k fotoaparátu, zmenšují velikost pixelů, aniž by snižovaly kvalitu kamery.

To znamená, že část obrazovky, která zakrývá fotoaparát, je při běžném používání opravdu dobře viditelná. Fotoaparát je zjevně stále v nevýhodě ve srovnání s fotoaparátem, který nemusí sbírat světlo zpoza obrazovky. ZTE a Xiaomi se hodně opírají o algoritmy pro následné zpracování – poznáte to podle toho, že živý náhled snímku vypadá mnohem hůře než výsledný obrázek.

Výsledky stále vypadají přepracovaně a nepřirozeně, i když jsou použitelnější než u jejich předchůdců. Kvalita videa je také zatím špatná. Přesto jsou pořízené snímky po většinu času rozhodně použitelné. Pokud si na selfie moc nepotrpíte nebo pokud telefon nepoužíváte pro videohovory, mohlo by to být pro vás v pořádku. Pokud je však pro vás důležitější selfie fotka, měli byste pravděpodobně zůstat u děrování nebo výřezu.

Zdroj: theverge.com