Kamera ShadowCam je určena k průzkumu Měsíce. Má rozptýlit pochybnosti o přistání člověka na Měsíci

Jižní pól Měsíce je nejtemnější oblastí Měsíce. NASA je vybavena zajímavým nástrojem nazvaným ShadowCam, který odhaluje jeho tajemství. Nejnovější snímky ukazují, co se skrývá na temné straně Měsíce, jak píše NASA.

Mise Artemis se blíží. Při jejím třetím letu (Artemis III) mají lidé opět přistát na povrchu Měsíce. V souladu s koncepcí mise má být zdůrazněna rozmanitost a nadřazenost vědy nad konspiračními teoriemi. ShadowCam je jedním z nejdůležitějších zařízení používaných během tohoto podniku.

Kamera ShadowCam je určena k důkladnému průzkumu Měsíce, zejména těch jeho částí, kde lidé nebyli, včetně jižního pólu a jeho neviditelné strany. Speciální kamera je velká přibližně 1,5 m. Je 200krát citlivější než úzkoúhlá kamera, která je umístěna na sondě LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).

Pixely kamery ShadowCam mají velikost 12 mikrometrů a umožňují zaznamenat detaily skryté v extrémním stínu, zejména tam, kam Slunce nedosáhne. Každý pixel odpovídá 1,7 m skutečné měsíční plochy. Hlavní zrcadlo dalekohledu má průměr 195 mm a objektiv má ohniskovou vzdálenost 699 mm a světelnost f/3,6. Dalekohled je vybaven systémem pro sledování stínů.

Kamera ShadowCam již dokáže zaznamenat detaily odvrácené strany Měsíce díky slunečnímu světlu odraženému od zemského povrchu. V budoucnu, během mise Artemis III, bude jedním z úkolů kamery ShadowCam pořídit snímky astronautů na povrchu Měsíce, aby se jednou provždy rozptýlily pochybnosti o přistání člověka na Měsíci.

Zdroj: redakce, apod.nasa.gov