Co je chladnější? Severní nebo jižní pól?
Severní a jižní pól jsou nejchladnější místa na Zemi. Jakkoli se však tyto oblasti mohou zdát podobné, jedna je mnohem ledovější než druhá, píše web livescience.
Takže, který pól je chladnější?
Severní i jižní pól jsou chladné, protože jejich pozice nahoře a dole na planetě znamená, že nedostávají žádné přímě světlo ze slunce celoročně. Na obou místech Slunce vždy leží nízko nad obzorem, dokonce i uprostřed jejich léta. Během jejich zimy leží Slunce tak hluboko pod obzorem, že nevychází celé měsíce v kuse. Bílé plochy ledu a sněhu na pólech jsou navíc vysoce reflexní. To znamená, že většina energie ze slunečního světla, které se k nim dostane, se odrazí zpět do vesmíru a udržuje vzduch nad těmito povrchy relativně chladný.
Ačkoli tyto faktory způsobují, že oba póly jsou vyloženě chladné, jižní pól zůstává výrazně chladnější než severní pól. Roční průměrná teplota na severním pólu je minus 40 stupňů Celsia v zimě a 0 stupňů v létě. Naproti tomu průměry jižního pólu jsou mnohem mrazivější, s roční průměrnou teplotou minus 60 stupňů Celsia v zimě a minus 28,2 stupňů Celsia v létě.
Arktida vs. Antarktida
Hlavní důvod, proč je jižní pól chladnější než severní, spočívá v klíčovém rozdílu mezi nimi. Severní pól je oceán a jižní pól je kontinent. Arktida je oceán obklopený pevninou. Antarktida je země obklopená oceánem. Voda se ochlazuje a ohřívá pomaleji než země, což má za následek méně teplotních extrémů. I když je Severní ledový oceán pokrytý ledem, relativně teplá teplota jeho vod má zmírňující vliv na tamní klima, což pomáhá Arktidě zůstat teplejší než Antarktida.
Kromě toho, zatímco Arktida leží na úrovni moře, Antarktida je nejvyšší kontinent s průměrnou nadmořskou výškou asi 2 300 metrů. Čím výše je, tím je chladněji. Na severním i jižním pólu se ledová pokrývka v průběhu roku mění, roste v dlouhých tmavých zimách a taje v jasných a stále teplejších létech.
Většina těchto změn v ledové pokrývce na severním i jižním pólu je způsobena mořským ledem, který plave, roste a taje nad oceánem. Vzhledem k tomu, že Arktida je téměř úplně obklopena pevninou, mořský led, který se tam tvoří, není tak pohyblivý jako mořský led v Antarktidě. Arktické mořské ledové kry jako takové se s větší pravděpodobností sbíhají, což typicky činí arktický mořský led tlustší o tloušťce asi 2 až 3 m ve srovnání s antarktickým mořským ledem, který je asi 1 až 2 m tlustý.
V průměru arktický mořský led dosahuje minimálního rozsahu asi 6,5 milionu čtverečních km a maximálního rozsahu 15,6 milionu čtverečních km. Pro srovnání, v průměru má antarktický mořský led menší minimální rozsah 3,1 milionu čtverečních km a větší maximální rozsah 18,8 milionu čtverečních km. Přesto v průměru není pochyb o tom, že jižní pól má více celkového ledu než severní pól. Je to proto, že na jižním pólu se kromě mořského ledu nachází i suchozemský led, ledový příkrov na Antarktidě je silný až 4,8 km a pokrývá asi 13,7 milionů čtverečních km. Celkově se v Antarktidě nachází asi 90 % veškerého světového ledu.
Zdroj: livescience.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]