Jako ze sci-fi filmu. Ukrajinci si upravili bojové vozidlo BTR na nebezpečnou zbraň

Válka na Ukrajině je zdrojem mnoha podivných polních modifikací techniky. Jedním z nejzajímavějších exemplářů je Ukrajinci upravený obrněný transportér BTR-80, který kromě kulometu dostal i protitankovou zbraň.

Různé druhy více či méně zdařilých improvizací či úprav vojenské techniky se na Ukrajině staly běžnou záležitostí. Nejoblíbenější jsou bezpilotní letouny používané jako improvizovaná cirkulující munice k útokům jak na měkké cíle v podobě nepřátelských vojáků, tak na obrněné cíle. Kromě toho se Ukrajinci i Rusové snaží využívat vše, co jezdí, jako platformu pro raketové dělostřelectvo a další.

Poslední kuriozitou v této kategorii je transportér BTR-80, na který Ukrajinci kromě přidání tyčového pancíře účinného proti jednohlavňovým střelám nebo kumulativním granátům namontovali na věž čtyři samonabíjecí děla SPG-9 a vytvořili tak svůj M50 Ontos. Ty již nestačí pro tanky rodiny T-72, ale pro starší T-62 nebo T-54/55, případně lehčí obrněná bojová vozidla pěchoty řady BMP nebo transportéry rodiny BTR.

Bezzákluzový kanon SPG-9 může střílet projektily s kumulativní hlavicí schopnou propálit přibližně 400 mm pancéřové oceli na vzdálenost až 800 m v přímém směru, případně může transportér sloužit jako samohybné dělostřelectvo krátkého dosahu s dostřelem až 4,5 km s použitím střel s tříštivou hlavicí. To je obrovské zvýšení palebné síly, protože základní transportér BTR-80 má pouze vícehlavňový kulomet KPV poháněný náboji 14,5 × 114 mm a pušku PKT ráže 7,62 × 54 mm.

Zdroj: redakce, thedrive.com