Jaderné torpédo Poseidon. Rusové zveřejnili katastrofické záběry radioaktivní tsunami

Jaderné torpédo Poseidon, 21 m dlouhá a 2 m široká jaderná zbraň, která se pod vodou dokáže pohybovat rychlostí přes 125 km/h.

Tato zbraň byla hlavním tématem videa, které se šíří po sociálních sítích. Ruský moderátor zde uvádí, že takováto zbraň může vyvolat tsunami, která by zatopila celou Velkou Británii.

Jaderné torpédo Poseidon a ponorka Belgorod

Torpédo může nést ruská ponorka Belgorod, která je největší svého druhu v ruském námořnictvu. Již bylo vyrobeno nejméně jedno torpédo Poseidon, které by mělo být brzy připraveno k vojenskému použití.

Jaderné torpédo má údajně dosah tisíce kilometrů, což Belgorodu umožňuje vyhnout se při útoku střetu s nepřátelskou flotilou. Pro tuto ponorku se vyrábí nejméně 30 zbraní tohoto typu.

Testování Poseidonu bylo zpožděno kvůli pandemii koronaviru. Zavedení zbraně zpozdily také některé technické problémy. Ponorka může nést až šest torpéd Poseidon najednou.

Belgorod je nejdelší ponorkou na světě a námořnictvu byla předána vloni v červenci pro experimentální operace.


Poseidon je ponorková zbraň, která má tvar obřího torpéda a je poháněna jaderným pohonem. Torpédo je vyzbrojeno jadernými zbraněmi a údajně se může pohybovat v hlubinách s mezikontinentálním dosahem.

O existenci zbraně poprvé informoval Barents Observer v roce 2016. O dva roky později, v roce 2018, prezident Putin potvrdil, že Rusko takový děsivý jaderný zbraňový systém skutečně vyvíjí.

V následujících letech Moskva v pravidelných intervalech vypouštěla záměrně podstrčené informace do státem kontrolovaných médií. Nejvíce o různých fázích vývoje a testování a o tom, jaké děsivé následky zbraň způsobí, pokud bude někdy použita v jaderné válce.

„Projekt těží ze všech nejistot a spekulací. Poseidon je především psychologická zbraň,“ říká Ina Holst-Pedersen Kvamová, vědecká pracovnice Norské námořní akademie.

Rusové tímto torpédem straší, že vytvoří obří tsunami, která by smetla Spojené království a psychicky demoralizovalo celý Západ, jak uvádí web Latestly.

Zdroj: redakce, latestly.com, thebarentsobserver.com