Izraelská vozidla GAIA Amir MRAP spatřena u Chersonu. Odkud jsou, je záhadou

Ukrajinské obranné síly používají u Chersonu izraelské vozidlo Gaia Amir MRAP. Může pomoci ukrajinské armádě osvobodit jižní regiony od ruských útočníků, jak uvádí server Mil.

11. listopadu byl u Chersonu spatřen nákladní automobil GAIA Amir MRAP. „Stojí za zmínku, že nemáme žádné oficiální informace o tom, jak se tato vozidla dostala na Ukrajinu. Sázíme však na nákup třetí zemí nebo zprostředkovatelem a dodávku nebo dodání samotnými Izraelci pod krytím (nebo s doložkou o utajení),“ píše ukrajinské ministerstvo obrany.

Záběry vozidel se objevily také na Twitteru a na zveřejněných fotografiích stojí obrněné vozidlo zaparkované mezi obytnými domy poblíž ukrajinské vesnice.

Izraelští představitelé neustále prohlašují, že Ukrajině neposkytují vojenskou pomoc ve formě vybavení nebo zbraní. Místo toho Izrael podporuje Ukrajinu humanitární pomocí. Není tedy zcela jasné, odkud se vozidlo v okolí Chersonu vzalo. Se vší pravděpodobností se jedná o zjevný nebo skrytý nákup od třetích zemí, které chtějí tímto způsobem pomoci obranným operacím na Ukrajině.

GAIA Amir MRAP je vozidlo vyvinuté izraelskou společností Gaia Automotive Industries. Obrněné vozidlo pojme až 12 osob a váží až 14 tun. Zároveň má nosnost až 2,4 tuny. Amir je postaven na komerčním podvozku Ford F550 s nezávislým zavěšením kol. Je určen k přepravě personálu, evakuaci raněných, dopravě nákladu na frontovou linii a k průzkumu. Základní vozidla jsou vybavena balistickou ochranou proti protitankové palbě 7,62 x 39 a ochranou proti výbušninám.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, Wikipedia