I Severní Korea má drony. Vypadají jako hračka a nejdou sestřelit

V pondělí 26. prosince byla prolomena a ohrožena protivzdušná obrana Jižní Koreje. Viníkem problému bylo několik malých, jednoduchých bezpilotních letounů vyslaných Severní Koreou. Malé bezpilotní letouny byly pravděpodobně průzkumné a neprovedly žádný útok. Co je to za drony?

Severní Korea narušila protivzdušnou obranu Jižní Koreje. Pět bezpilotních letounů vyslaných Severní Koreou několik hodin létalo nad Jižní Koreou. Přestože byly detekovány, jihokorejská protiletadlová obrana je nedokázala sestřelit., jak píše server The Defence Post.

Bezmocnost protivzdušné obrany a neúčinnost použitých prostředků šokovaly veřejné mínění v Jižní Koreji. Záležitost je o to závažnější, že jeden ze severních dronů doletěl nad hlavní město Jižní Koreje Soul.

Letadla a vrtulníky versus drony

Podle původní analýzy Jižní Korea po odhalení severokorejských bezpilotních letounů reagovala vysláním vlastních vrtulníků a letadel. Podle oficiálních korejských zdrojů bylo použití protiletadlových raketových a dělostřeleckých kompletů nemožné, protože severokorejské drony létaly nad obydlenými oblastmi, kde je použití protivzdušných kompletů v době míru omezeno předpisy.

V důsledku toho byly k ničení severokorejských bezpilotních letounů vyslány nejméně dva typy letadel. Byly spuštěny vrtulníky AH-64E Guardian a letouny KAI KA-1 Woongbi (útočná verze cvičného letounu KT-1).

Letoun KA-1 má pět závěsníků, na kterých může nést mimo jiné rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder a zásobníky neřízených raket a kulometů.

Použití těchto prostředků se ukázalo jako zcela neúčinné, stejně jako vypuštění blíže nespecifikovaných korejských stíhaček. Přestože byly drony detekovány a sledovány od okamžiku, kdy přeletěly demarkační linii, korejské letouny a vrtulníky měly potíže s nalezením malých strojů s rozpětím křídel odhadovaným na přibližně dva metry. To mohlo být ovlivněno konstrukcí dronů, které byly pravděpodobně vyrobeny z plastu.

Když letci z Jižní Koreje konečně našli své cíle, nebyli schopni je sestřelit. Na jeden z bezpilotních letounů bylo vypáleno asi 100 raket, ale bez zjevného výsledku, což poněkud připomíná bitvu, kterou před téměř 70 lety svedli Američané nad Palmdale.

Nakonec se severokorejské bezpilotní letouny po pětihodinovém letu nad Jižní Koreou vrátily do své země. Jeden z letounů KA-1 vyslaných k zachycení dronů navíc po startu havaroval.

Rozpaky a bezmocnost vlastní obrany způsobily, že Soul už horečně hledá řešení, jak v budoucnu účinně reagovat na podobné akce Severu. Jak upozorňuje server Defence24, provokace Pchjongjangu ukazuje, že za určitých podmínek mohou i velmi jednoduché drony představovat vážný problém.

Zdroj: redakce, defence24.pl, thedefencepost.com