Hypersonické testy v USA. Největší letadlo světa má rozpětí křídel přesahující délku fotbalového hřiště

Společnost Stratolaunch oznámila dokončení dopravního letu s využitím hypersonického letounu Talon-A, TA-1. Jednalo se zároveň o dvanáctou cestu nebeské největšího letadla na světě. Již nyní se plánuje stavba dalších strojů Talon-A: TA-2 a TA-3, píše portál Space.

Společnost uvádí, že let, který trval tři hodiny a 22 minut, je významným krokem vpřed v jejím krátkodobém cíli dokončit let hypersonického stroje Talon-A, TA-1.

Pohonný systém Talonu-A pracuje s raketovým motorem na kapalné palivo, který zajišťuje tah potřebný k tomu, aby TA-1 dosáhl hypersonické rychlosti. „Ačkoli jsme provedli několik úspěšných pozemních testů doplňování paliva a zážehu systému, potřebovali jsme posoudit, jak systém funguje ve vzduchu, uvedl v tiskovém prohlášení doktor Zachary Krevor, generální ředitel společnosti Stratolaunch.

Souběžně s testováním TA-1 pokračuje společnost Stratolaunch ve výrobě řady opakovaně použitelných letounů Talon-A, TA-2 a TA-3. „Pro náš tým a zákazníky je to vzrušující období. Dynamicky se posouváme do budoucnosti vysokorychlostních letů a jsem hrdý na vytrvalost našeho týmu při dosahování tohoto cíle,“ dodal doktor Krevor.

Stratolaunch Roc největší letadlo na světě
Stratolaunch Roc je v současnosti největším letadlem na světě, jehož rozpětí křídel 117,5 metrů přesahuje délku fotbalového hřiště. Jedná se o mateřskou loď, což znamená, že je určena k přepravě raket a menších dopravních prostředků. Vyrobila jej americká společnost Stratolaunch Systems.

Scaled Composites Stratolaunch Roc je nejen největším letadlem, ale také startovací plošinou, pod kterou mají být v budoucnu zavěšena další letadla. Stroje se budou od Rocu odpojovat již ve velkých výškách, aby ušetřily palivo a mohly bezpečně dosáhnout obrovských rychlostí.

Zdroj: Space