Francouzi postavili unikátní vojenský obojživelný člun. Tvrdí, že je nejrychlejší na světě

Společnost Iguana Yachts vyvinula plavidlo, které nemá konkurenci. Snadno se pohybuje i po souši, napsal New Atlas.

Vojenský obojživelník Iguana Pro, což v překladu znamená leguán, „trhá“ rekordy a je navržený tak, aby předčil všechny ostatní obojživelníky na trhu. Pohání ho motory o celkovém výkonu 900 koňských sil. Tento šestimístný vojenský člun je popisovaný jako ideální plavidlo pro sledování nebo vyprošťování. Vzhledem k tomu, že je po malých úpravách schopný přepravit až 12 osob, je vhodný i pro speciální jednotky k vylodění na plážích.

Přestože dokáže vyvinout rychlost přesahující 100 kilometrů za hodinu, na suchu je „jako všichni leguáni“ pomalejší. Valí se po dvojici kevlarem vyztužených pryžových pásů, spojených s trupem pomocí silných hydraulicky výsuvných vzpěr. Ve vodě se pásy zvednou, čímž nekladou lodi žádný odpor.

Schopnost leguána na suchu je úžasná. Díky širokým gumovým pásům je tlak na půdu ekvivalentní 80 kg člověka. S měkkým bahnem si poradí lépe než člověk pěšky a nevyrovná se mu ani terénní auto s pohonem 4×4. Na souši pásy zdolají všechny druhy terénů. Od měkkého písku až po bahno i skály. Leguán je pozoruhodně stabilní a přitom i dostatečně odolný, aby přežil i pád z menší výšky.

A jaký to má smysl? Je to univerzální loď, kterou lze snadno a bezpečně převážet na přívěsu za autem a během několika minut ji dostat na vodu. Obojživelné čluny existují již od druhé světové války. Pro mnoho z nich je země nebezpečím, pro leguána je země „úkrytem“.

Zdroj: New Atlas