Fotovoltaika na balkoně? Němci už ji montují. Ušetří jim až 1 600 Kč ročně

Německo sází na fotovoltaiku neobvyklým způsobem. Obyvatelé Düsseldorfu jsou vyzýváni, aby si na své balkony instalovali fotovoltaické panely. Jedná se o způsob, jak čelit dopadům energetické krize.

Fotovoltaika na balkoně je v Düsseldorfu stále častějším jevem. Němci chtějí podporovat malé fotovoltaické instalace, které jsou ideální pro obyvatele bytových domů. Tato malá zařízení, která se skládají z jednoho nebo dvou fotovoltaických modulů, lze instalovat na balkonové zábradlí a zapojit přímo do zásuvky.

Taková malá instalace se skládá z fotovoltaických modulů, mikroměniče, který mění stejnosměrný proud na střídavý, a střídavého kabelu, který lze zapojit do zásuvky. K provozu takové mikroelektrárny nepotřebujete pomoc odborníků. Instalaci můžete provést sami.

Jeden fotovoltaický modul o výkonu 380 W je schopen na jižně orientovaném balkoně vyrobit přibližně 280 kWh elektřiny za rok, jak uvádí server RP-Online.

Fotovoltaická sada, kterou lze zapojit do zásuvky, stojí 350 až 600 eur, v přepočtu cca 8 600 Kč – 14 700 Kč. Podle düsseldorfského spotřebitelského poradenského centra lze při dnešních cenách energie ušetřit přibližně 66 EUR ročně, v přepočtu cca 1 600 Kč.

Nicméně vzhledem k tomu, že město na tento typ instalace poskytuje dotace, zdá se, že se celý podnik vyplatí. Částka, kterou lze získat na nákup fotovoltaického zařízení na balkoně, činí maximálně 400 EUR, v přepočtu cca 8 600 Kč, maximálně však 50 % nákladů na instalaci.

Spotřebitelské poradenské středisko vypočítalo, že při současných vysokých cenách energií se pořízení zařízení v případě dotace od města vrátí již po čtyřech letech. Předpokladem pro získání dotace od města je splnění požadavků provozovatele sítě, který umožní zapojení malé solární elektrárny do zásuvky.

Zdroj: rp-online.de, redakce