Fotovoltaické panely vyrábí už i vodu. Používají se v poušti. Vyrábí vodu ze vzduchu

Fotovoltaika vyrábí nejen elektřinu, ale také vodu. Americká společnost Source Global vyvinula fotovoltaický modul, který je schopen vyrábět pitnou vodu ze vzduchu s desetiprocentní vlhkostí, jak píše web PV Magazine.

Fotovoltaika není jen o výrobě elektřiny. Americká společnost Source Global vyvinula speciální typ modulu, který je schopen ze vzduchu vyrábět vodu. K tomu, aby zařízení fungovalo, je zapotřebí vzduch s nízkou vlhkostí, a to pouhých 10 %. Tyto panely se již používají v poušti v Ománu.

Společnost tvrdí, že se jedná o první systém na výrobu pitné vody na bázi obnovitelných zdrojů energie na světě. Podle společnosti Source Global může zařízení pracovat nezávisle a bude dobře fungovat v různých povětrnostních podmínkách.

V magazínu PV se můžeme dočíst, že k dispozici jsou dva typy modulů – komerční a pro individuální použití. Životnost zařízení má být 15 let.

Vývojáři fotovoltaického panelu vyrábějícího vodu zatím nezveřejnili podrobné informace o principu fungování zařízení. Mají být chráněny patentem. V tuto chvíli je známo pouze to, že fotovoltaický modul vyrábí elektřinu, která pohání ventilátory. Ty „odsávají“ vodní páru ze vzduchu, která se následně kondenzuje pomocí tepla získaného modulem. Nebylo však sděleno, jak probíhá proces ochlazování páry a její kondenzace.

Systém pro výrobu pitné vody je schopen samostatně udržovat cirkulaci a čistotu vody v nádrži. Provádí se také mineralizace, která zlepšuje vlastnosti vyrobené vody.

Zařízení je schopno vyrobit čtyři až deset litrů čisté vody denně. Kompletní sada s jedním fotovoltaickým modulem stojí 2 950 dolarů, v přepočtu cca 65 000 Kč. Zařízení funguje dobře i v pouštních oblastech. V Ománu byla založena první vodní farma založená na těchto modulech.

Zdroj: pv-magazine.com, redakce