Fotovoltaické panely na balkoně jsou oblíbené v Německu. Investice se ale vrátí až po pěti letech

Německo výrazně podporuje koncept instalace fotovoltaických panelů na balkonech. Jedna z tamních společností navrhla řešení, které kombinuje fotovoltaický modul s ukládáním energie, jak píše web PV Magazine.

Fotovoltaické panely na balkonech jsou nápad, který je v Německu velmi populární. Není proto divu, že na německý trh přicházejí nová fotovoltaická řešení, která jsou určena obyvatelům bytových domů.

Fotovoltaika v bytovém domě může být dobrým způsobem, jak snížit účty za elektřinu. Užitečnost takové instalace závisí na řadě faktorů, z nichž nejdůležitější je samozřejmě sluneční svit. Fotovoltaická instalace na balkoně, ačkoli je menší, trpí stejnými problémy jako instalace v plné velikosti například na střeše. K problémům patří například načasování výroby elektřiny a doba, kdy se většina elektřiny spotřebuje.

Ve většině případů jsou v době maximální výroby z fotovoltaických instalací, tedy zhruba mezi 11. a 14. hodinou, obyvatelé mimo domov, a to v práci nebo ve škole a nemohou tak pravidelně spotřebovávat energii. Naopak večer, kdy je spotřeba energie v bytech vysoká, již slunce nesvítí. Řešením této situace je akumulace energie.

Německá společnost Green Akku, která poskytuje fotovoltaická řešení, vyvinula produkt nazvaný selfPV. Jedná se balíčky jednoho nebo dvou modulů o výkonu 380 W spolu s 24V/100Ah zásobníkem energie o kapacitě 2,56 kWh. Součástí takového balíčku je také řídicí jednotka a veškeré příslušenství, jako jsou kabely a konektory.

Zásobník je možné naprogramovat jedním ze dvou způsobů. První zahrnuje ukládání energie, druhý její dodávání zpět do sítě podle potřeby. To poskytuje flexibilitu a umožňuje měnit způsob provozu zařízení v závislosti na ročním období a počasí. Zástupci Green Akku tvrdí, že jejich selfPV soupravy s lithium-železo-fosfátovou baterií budou cenově výhodné. Při roční spotřebě přibližně 640 kWh energie ze slunce se soupravy zákazníkovi vrátí během pěti až deseti let.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com