Faktory, které způsobují, že se i nový mobil rychle vybíjí. Jas obrazovky, obnovovací frekvence nebo aplikace spuštěné na pozadí ždímají baterii

Baterie ve smartphonu a její kapacita je pro mnoho lidí, kteří hledají nový telefon, jedním z nejdůležitějších aspektů. Kapacita baterie, rychlost a výkon nabíjení a délka její výdrže výrazně ovlivňují pohodlí používání mobilu. Stává se však, že se i nejnovější smartphone rychle vybíjí – co může být příčinou? Následující seznam pomůže rozptýlit vaše pochybnosti a pomůže prodloužit životnost vašeho smartphonu, pokud se budete řídit našimi radami.

Vysoký jas obrazovky
Displeje nových smartphonů, zejména těch s obrazovkami AMOLED, mohou být opravdu jasné, ale čím vyšší je svítivost, tím silněji se vybíjí baterie. Někteří lidé se také zříkají funkce automatického nastavení jasu v závislosti na prostředí, aby si mohli vždy vychutnat živé barvy. Zatímco velmi jasná obrazovka je užitečná při používání telefonu v létě, kdy je hodně slunečního světla, na podzim a v zimě bude tmavší displej fungovat lépe a mimochodem spotřebuje méně energie.

To se projeví delší výdrží baterie, stejně jako zapnutí tmavého motivu v nastavení. „Stačí přejít do sekce displeje a pomocí zvýrazněné lišty můžete upravit jas. U některých moderních smartphonů jsou k dispozici také funkce ochrany zraku, které snižují vyzařování modrého světla, a díky tomu baterie smartphonu vydrží déle,“ říká specialista Daniel Šimek z firmy PC pohotovost.

Vysoká obnovovací frekvence
Mnoho i levnějších smartphonů (do 1 000 Kč) má nyní displeje, které podporují vyšší obnovovací frekvenci. Často se jedná o 90 nebo 120 Hz, ale v prodeji jsou i telefony s obrazovkami o frekvenci 165 Hz, které se hodí zejména při hraní her. Čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím lepší bude herní zážitek a navíc se zlepší i odezva při každodenním používání smartphonu.

„Bohužel to také výrazně zatěžuje baterii smartphonu, takže pokud chcete maximalizovat výdrž baterie zařízení, je dobré v nastavení displeje zvolit výchozí obnovovací frekvenci (60 Hz),“ říká specialista Šimek na opravy mobilních telefonů.

Dlouhá doba spánku
Když se nám do rukou dostane nový chytrý telefon, mnoho lidí okamžitě nastaví prodlouženou dobu spánku, tedy dobu, po které se obrazovka automaticky vypne, pokud ji nepoužíváme. U moderních smartphonů lze tento časový limit měnit od 15 sekund do 10 minut – čím nižší hodnota, tím déle vydrží baterie smartphonu.

GPS, Bluetooth, Wi-Fi a přenos mobilních dat
Dalším aspektem, který ovlivňuje výdrž baterie smartphonu, je bezdrátová komunikace v nejširším slova smyslu – patří sem např:

mobilní přenos;
GPS;
Bluetooth;
Wi-Fi.

Mnoho lidí má některé nebo všechny tyto funkce neustále zapnuté, což bohužel výrazně zkracuje dobu, po kterou můžeme smartphone používat na jedno nabití. Proto se vyplatí používat bezdrátovou komunikaci rozumně, pokud vám záleží na baterii smartphonu.

Aplikace spuštěné na pozadí
Aplikace běžící na pozadí jsou také velkými žrouty energie. Je proto dobré je pravidelně vypínat, aby nespotřebovávaly energii baterie, když je nepoužíváte. Druhou výhodou snížení počtu aplikací běžících na pozadí je, že se sníží počet potenciálně nechtěných oznámení, která dostáváme. Zrychlí se také výkon samotného zařízení.

Jak toho docílíte? „V nastavení přejděte na karty „aplikace“ a „spravovat aplikace“ a poté zakažte možnost „běžet na pozadí“ u těch programů, jejichž nepřetržitý provoz k ničemu nepotřebujeme,“ uzavírá specialista.

Další tipy, jak prodloužit životnost smartphonu, najdete v našem průvodci a níže se podívejte na ceny nabíječek a powerbank:

Zdroj: redakce, ve spolupráci s PC pohotovost