Facebook čelí žalobě za podvodné reklamy slibující bohatství

Australský miliardář zahájil trestní řízení proti společnosti Meta provozující Facebook, protože prý nezabránila podvodným reklamám využívajícím jeho podobiznu, uvedla BBC.

Doktor Forrest, který je předsedou představenstva těžařské společnosti Fortescue Metals, tvrdí, že Facebook je trestně bezohledný, když neučinil více pro zastavení reklam, které se poprvé objevily na začátku roku 2019.

Podvodné reklamy využívají jeho podobiznu a podobizny dalších celebrit k propagaci falešných investic, které slibují bohatství. Přestože Facebook takové reklamy zakazuje, mnohé se na platformě stále objevují, načež Facebook dle doktorových slov vědomě profituje z tohoto cyklu nelegálních reklam.

Vlastník Facebooku, společnost Meta, se k případu doktora Forresta nevyjádřila, ale uvedla, že je odhodlána udržet tyto podvodníky mimo jejich platformu. „K zastavení těchto reklam zaujímáme mnohostranný přístup, pracujeme nejen na odhalování a odmítání samotných reklam, ale také blokujeme inzerenty v našich službách a v některých případech podnikáme soudní kroky k prosazení našich zásad,“ uvedl zástupce společnosti Meta.

„Jsem znepokojen tím, že jsou lidé podváděni prostřednictvím clickbaitových reklam na sociálních sítích,“ uvedl těžařský magnát. „Jednám zde za Australany, ale děje se to po celém světě.“ Podle jeho slov je to poprvé, co Facebook čelí trestnímu řízení v celosvětovém měřítku.

Zdroj: bbc.com