Existoval tajemný letoun SR-91 Aurora? Měl se stát nejrychlejším pilotovaným letadlem na světě!

Záhadný letoun z 80. let s názvem SR-91 Aurora se měl stát nejrychlejším pilotovaným letadlem na světě a zahájit novou leteckou éru. Jak ovšem napsali na webu National Interest, dnes je projekt Aurora pouhou historickou poznámkou pod čarou.

Před čtyřmi desetiletími americká armáda vymyslela projekt průzkumného letounu nové generace, který měl nahradit stárnoucí a na údržbu nákladné letouny SR-71 Blackbird. Vláda studovala návrhy na hypersonické špionážní letadlo s posádkou, které by bylo schopné letět rychlostí až pět machů. Koncept, jehož náklady údajně koncem 80. let dosáhly v přepočtu přes 43 miliard korun, byl následně odložen a již nikdy se k němu nikdo nevrátil.

Ačkoli je pravda, že SR-91 neexistuje jako sériový výrobek, stále není jasné, zda letadlo vůbec někdy existovalo jako koncept. Vláda důsledně popírá, že by takový letoun byl kdy postaven. Do dnešního dne neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že prototyp SR-91 vzlétl.

Na počátku 90. let 20. století byla zaznamenána řada údajných pozorování letadla považovaného za Auroru, ale ani jedno z nich nebylo potvrzeno. Údajné důkazy zahrnují zprávy o otřesech v okolí Los Angeles. Ačkoli tyto otřesy mohly být způsobeny vojenskými letadly operujícími v oblasti Area 51 v Nevadě, nic nenasvědčuje tomu, že by dotyčné letadlo bylo prototypem SR-91.

Při jiném známém pozorování nad Severním mořem v roce 1989 si svědci pravděpodobně spletli B-2 Spirit s letounem, který považovali za SR-91. Spirit je bombardér, který do jisté míry odpovídal trojúhelníkovému tvaru popsanému ve výpovědích očitých svědků.

Zdá se, že tyto pověsti o Auroře, z nichž některé se prolínaly s dalšími za vlasy přitaženými představami o mimozemských setkáních a tajných vojenských projektech, byly podníceny ani ne tak konkrétními důkazy, jako spíše lidovou poptávkou po příbězích potvrzujících existenci SR-91.

Ben Rich, bývalý ředitel Skunk Works společnosti Lockheed Martin vysvětlil, že Aurora bylo jednoduše kódové označení financování, které bylo přiděleno projektu B-2.

„Během slyšení o rozpočtových prostředcích v Kongresu si média všimla názvu Aurora v rozpočtu a objevila se fáma, že jde o přísně tajný projekt prvního amerického hypersonického letadla. Ačkoli očekávám, že mi to málokdo v médiích uvěří, žádné kódové označení pro hypersonické letadlo neexistuje,“ řekl Rich.

Vzhledem k tomu, že i nadále neexistuje přesvědčivý důkaz o opaku, lze Richovu výpověď považovat za poslední slovo v této věci. Když už nic jiného, sága o Auroře ukazuje, jak snadno může únik informací do médií nabýt vlastní podoby a přerůst v plnohodnotnou městskou legendu.

Zdroj: nationalinterest.org