Dron o velikosti krajíce chleba může Japonsku umožnit bližší pohled do poškozené jaderné elektrárny Fukušima

Dron velikosti krajíce chleba je nejnovější japonskou nadějí na získání jasnějších záběrů jednoho z reaktorů uvnitř jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, kterou zasáhla vlna tsunami a kde téměř 13 let po katastrofě zůstávají stovky tun poškozeného paliva.

Zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály a vlna tsunami v březnu 2011 zničily napájecí a chladicí systémy elektrárny a způsobily roztavení tří reaktorů. Dodnes v nich zůstává obrovské množství smrtelně radioaktivního roztaveného jaderného paliva.

Společnost Tokyo Electric Power Company Holdings, která elektrárnu provozuje, v úterý představila malé bezpilotní letouny, které chce využít ke sběru dalších dat z dosud nepřístupných částí jednoho z reaktorů. Společnost TEPCO se již dříve pokusila vyslat roboty dovnitř každého ze tří reaktorů, ale bránily jim v tom trosky, vysoká radiace a neschopnost navigovat je v sutinách, i když v posledních letech se jim podařilo shromáždit některá data.

Během úterní demonstrace Japonské agentury pro atomovou energii v Narahu kroužil dron o hmotnosti pouhých 185 gramů a předváděl své manévrovací schopnosti, pečlivě se vyhýbal překážkám. Pomocí nainstalované kamery také nepřetržitě vysílal černobílý živý přenos do operační místnosti, uvádí portál ABC News.

Ukázka byla výsledkem školení, které začalo v červenci. Čtyři drony jsou připraveny k vyslání do nitra reaktoru č. 1 na pětiminutové intervaly, částečně kvůli krátké životnosti baterií.

V únoru hodlá společnost vyslat drony dovnitř primární ochranné nádoby reaktoru č. 1 v elektrárně Fukušima Daiiči. Dva bezpilotní drony nejprve prozkoumají oblast kolem vnějšího povrchu hlavní konstrukční podpěry v nádobě, zvané podstavec, a poté se rozhodnou, zda mohou vyslat další dva dovnitř, do oblasti, kam se předchozí sondy nedostaly.

Uvnitř tří poškozených reaktorů zůstává asi 900 tun vysoce radioaktivního roztaveného jaderného paliva. Kritici tvrdí, že 30-40letý cíl vyčištění, který si pro Fukušimu Daiči stanovila vláda a společnost TEPCO, je příliš optimistický. Poškození jednotlivých reaktorů je odlišné a plány je třeba sestavit tak, aby se přizpůsobily jejich podmínkám.

Odstraňování vyhořelého paliva z chladicího bazénu reaktoru prvního bloku má být zahájeno v roce 2027, po desetiletém zpoždění. Po vyvezení veškerého vyhořelého paliva budou roztavené zbytky vyvezeny v roce 2031.

zdroj: ABC News