Dostřel 300 km, Rusko na dosah. Rakety MGM-140 ATACMS údajně míří na Ukrajinu

Podle Američanů je možnost dodat Ukrajině rakety MGM-140 ATACMS poměrně vysoká, jak uvádí web Ukranews. Přibližujeme specifikace této zbraně, která má účinný dostřel 300 km.

Podpora moderními přesně naváděnými zbraněmi americké výroby je pro obránce Ukrajiny důležitá ze dvou důvodů. Zaprvé, střely MGM-140 ATACMS (ráže 610 mm) jsou vysoce účinné, a navíc – Ukrajinci mají k dispozici platformy, z nichž mohou předmětné střely odpalovat, jak uvádí web Military Today. Mluvíme o odpalovacích zařízeních M270 MLRS a M142 HIMARS.

Konstrukce, která pochází z konce 80. let a do služby vstoupila v roce 1991, je raketový systém země-země. Američané vyvinuli systém ATACMS (Army TACtical Missile System) s cílem nahradit systém MHM-52 Lance ze 60. let, který byl schopen likvidovat cíle pouze na vzdálenost do 120 km.

Střely o délce téměř 4 metry, průměru více než 0,6 metru a hmotnosti téměř 1,7 tuny se vyznačují přítomností silné bojové hlavice o doletu 560 km. Nespornou výhodou ATACMS je účinný dosah na cíl. Ten činí až 300 km, což znamená, že v případě odpálení ze severovýchodní části Ukrajiny se raketa může přiblížit na vzdálenost přibližně 100 km od Moskvy.

Právě kvůli svému doletu je MGM-140 Kyjevem požadovanou podporou, na kterou tlačí americká vláda. Zbraň může snadno dosáhnout Ruskem okupovaných oblastí na Ukrajině, ale může také vytvořit skutečnou hrozbu na domácím území Ruska, kde může přesnost ATACMS způsobit Putinově armádě značné obavy.

Na internetu není nouze o názory analytiků, podle nichž jsou tyto zbraně na cestě na Ukrajinu, nebo dokonce již dorazily k obráncům.

Americká vláda v poslední době v souvislosti s přesunem ATACMS na frontu tvrdě tlačí na Bidena. Sám americký prezident již dříve prohlásil, že „transfer raket na Ukrajinu se zvažuje“. Panují však obavy, že zásoby velmoci po podpoře nebudou dostatečné. Pokud však již rozhodnutí padlo a munice míří k obráncům, je pravděpodobné, že se podpora tají a transfer potvrdí zprávy o realizovaných útocích na ruské jednotky.

Zdroj: redakce, ukranews.com, military-today.com