Takto útočí polský Warmate. Vysvětlujeme, jak se toto zařízení liší od ostatních dronů

Cirkulující munice, obrazně označovaná také jako drony kamikadze, se ukazuje jako velmi účinná zbraň. Ukrajinská vojenská rozvědka nedávno zveřejnila video, na kterém je toto zařízení vidět v akci, jak píše server Mil. Co rozhoduje o účinnosti polských bezpilotních letounů?

Ukrajinci si velmi váží dronů Warmate, které vyvinula polská společnost WB Electronics. Polské vybavení si pochvalují jak řadoví vojáci, kteří využívají podporu těchto bezpilotních letounů v boji, tak i nejvyšší představitelé, jako je mimo jiné šéf ukrajinského ministerstva obrany.

Jednou z významných výhod polského zařízení je jeho schopnost pracovat v roji. Operátor může do vzduchu vypustit několik raket, které krouží, vyhýbají se vzájemným srážkám a mohou pak útočit na více cílů současně nebo na jeden cíl z více směrů.

„Kolem místa, kde je prováděna vojenská akce, krouží několik letadel a každé z těchto letadel může být nařízeno vojákům, kteří jsou umístěni v blízkosti linie kontaktu s nepřítelem. To z něj dělá jakýsi roj, který čeká na rozkaz zničit konkrétní cíl,“ vysvětluje v rozhovoru zástupce WB Electronics.

Hlavice, která je vyměnitělná

Důležitou vlastností této zbraně je také vyměnitelná hlavice. V závislosti na charakteru mise může Warmate nést hlavici s kumulativní náloží, tříštivou a demoliční hlavici nebo průzkumnou hlavici.

První dvě hlavice jsou vybaveny jednoduchými nestabilizovanými kamerami, které umožňují dronu navádět cíl během útoku. Kumulativní hlavice poskytuje průbojnost přibližně 240 mm RHA, což při útoku na horní povrch obrněné techniky může být hrozbou i pro dobře pancéřované tanky.

Při útoku na nepancéřované cíle, opevnění nebo nepřátelské vojáky je optimální volbou tříštivá a demoliční hlavice, která obsahuje přibližně 300 gramů výbušniny TNT. Třetí hlavice je vybavena stabilizovanou kamerou, která umožňuje sledování ve dne i v noci.

Warmate na Ukrajině

Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila video, které ukazuje útok na Rusy u města Energodar v oblasti Záporožské jaderné elektrárny.

Při útoku bylo zničeno odpalovací zařízení neřízených raket BM-21 Grad a jedna z provizorních budov – pravděpodobně stan nebo sklad, který rychle vzplál. Podle ukrajinské strany byli při útoku zabiti tři Rusové a více než desítka jich byla zraněna.

Krátké záběry byly pořízeny, jak je třeba poznamenat, také z dronu. Ukrajinci útok pozorovali pomocí estonského průzkumného dronu EOS C VTOL. Několik takových dronů zakoupili Litevci v červnu a dodali je na Ukrajinu.

Toto zařízení se vyznačuje značným utajením – je velmi tiché, takže je obtížně viditelné a zjistitelné, a jeho optoelektronická hlavice mu umožňuje detekovat a identifikovat cíle z velké výšky.

Zdroj: mil.in.ua, wbgroup.pl