Díky kvantovému detektoru PEACOQ budeme možná v budoucnu přenášet kvantová data po celém světě
Nový detektor vyvinutý v JPL a Caltechu by mohl změnit způsob, jakým si kvantové počítače vzdálené tisíce kilometrů vyměňují obrovské množství kvantových dat, jak uvádí NASA na svém webu.
Kvantový detektor NASA PEACOQ (Performance-Enhanced Array for Counting Optical Quanta) je schopen měřit přesný čas dopadu každého fotonu s přesností na 100 biliontin sekundy a rychlostí 1,5 miliardy za sekundu. Navzdory velkým číslům je samotný detektor maličký, měří pouhých 13 mikrometrů a skládá se z 32 supravodivých nanodrátků z nitridu niobu na křemíkovém čipu s konektory, které se rozprostírají jako paví peří.
Každý ze supravodivých nanodrátků je 10 000krát tenčí než lidský vlas, ale nejpůsobivější je, že detektor PEACOQ musí být udržován při kryogenní teplotě jen jeden stupeň nad absolutní nulou, tedy -272° Celsia. To je způsobeno tím, že všechny nanodrátky musí zůstat při této teplotě, aby se udržely v supravodivém stavu, který jim umožní přeměnit absorbované fotony na elektrické impulsy a doručit kvantová data.
„Přenos kvantových informací na velké vzdálenosti byl dosud velmi omezený. Nová technologie detektorů, jako je PEACOQ, která dokáže měřit jednotlivé fotony s přesností na zlomek nanosekundy, umožňuje posílat kvantové informace na větší vzdálenosti. V blízké budoucnosti bude PEACOQ použit v laboratorních experimentech k demonstraci kvantové komunikace s vyšší rychlostí nebo na větší vzdálenosti. V dlouhodobém horizontu by mohl poskytnout odpověď na otázku, jak přenášet kvantová data po celém světě,“ uvedla Ioana Craiciu, členka projektového týmu PEACOQ.
Zdroj: nasa.gov, redakce