30 sekundový IQ test: Kdo zvládne všech 5 otázek, patří mezi 1 % nejchytřejších Čechů
Měli jste ve škole samé jedničky, nebo jste naopak prolézali s odřenýma ušima? Ať už je to jakkoliv, nemusí to nutně souviset s tím, jak moc jste chytří. Je totiž možné, že vám zrovna jde něco jiného nebo jste se zkrátka neuměli učit. Ať už je to jakkoliv, v následujícím kvízu si můžete procvičit své logické uvažování. Poradíte si se všemi otázkami?
V současnosti používané testy inteligence obsahují otázky, které jsou zaměřené především na logiku. Ta je ale pouze jednou z mnoha složek toho, jak moc nám to „pálí“. Stejně tak je důležitá například naše sociální inteligence, kterou ovšem kvízy vůbec nezohlední.
Další problém pak představuje to, že nejlepších výsledků dosahují ti lidé, kteří kvíz vyplňují nejrychleji. Tato strategie jim funguje spíše u jednodušších otázek, ovšem jakmile dojde na otázky komplikovanější, ukázala se podle vědců velmi zajímavá věc.
Inteligence souvisí s tím, jak dobře synchronizovaný mozek máme
Lidé, kterým testy potvrdí vyšší inteligenci, jsou více úspěšní v otázkách, které nejsou příliš komplikované a jich tak možné zvládnout mnoho v krátkém čase. Jakmile ale dojde na takové otázky, které vyžadují delší přemýšlení, trvá jejich vypracování těm chytřejším déle, než jejich méně nadaných kolegů. Kromě toho ti “méně chytří” mají statisticky častěji odpovědi na tento typ otázek správně.
Některé studie se tak nyní pokouší pracovat s jinými typy testů, které zohledňují například tempo, v jakém je vypracováváme. Ukazuje se totiž, že čistě samotná inteligence nestačí, důležité je hlavně to, jak dobře je náš mozek synchronizovaný.

Velkou roli hraje trpělivost
Co si pod tím představit? Člověk s dobře synchronizovaným mozkem dokáže snadněji zpracovávat, třídit a znovu propojovat informace. Kromě toho takoví lidé se zpravidla vyznačují vyšší mírou trpělivosti. Dovedou si proto počkat, až jejich mysl otázku důkladně zpracuje a nevytasí se ihned s chybnou odpovědí.
„Při řešení náročnějších úkolů je nutné ukládat si předchozí postup do pracovní paměti, zatímco zkoumáme další cesty řešení a ty pak vzájemně spojujeme. Toto shromažďování důkazů pro určité řešení může někdy trvat déle, ale také vede k lepším výsledkům,“ uvádí například profesor Michael Schirner, na jehož práci navazuje profesorka Petra Ritterová z berlínského Institutu zdraví Charité, která se této oblasti věnuje.
Vyzkoušejte si kvíz logiky!
Pokud vás ale i přesto zajímá, jak jste na tom s logickým uvažováním, můžete si to vyzkoušet v následujícím kvízu. Sice nezjistíte, jak moc je váš mozek synchronizovaný, zato si uděláte představu, jak byste si vedli v běžných testech. Dokážete odpovědět na všechny otázky správně?